Sağlık

17 yıldır şeker hastasıydı ameliyatla sağlığına kavuştu

Samsun Anadolu Hastanesi genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kerim Güzel, 17 senedir şeker hastası var olan 55 yaşında olan Mustafa Çakıroğlu’na yaptığı kapalı metot metabolik cerrahi ile sağlığına kavuşmasını sağladı. Çakıroğlu, operasyon sonrası kullandığı ilaçları ve insülini bıraktığını ve ideal kilosuna ulaştığını söyledi. Op. Dr. Güzel, ameliyatın kimlere yapılacağını, nasıl tek operasyon olduğunu ve ameliyatta muvaffakiyet nispet ile alakalı açıklamalara bulundu.

Şeker hastalığının tedavisinin evvel başta ilaç Rehabilitasyonu şeklinde olduğunu belirten Op. Dr. Kerim Güzel, ”Peşine insülin istikbal ama hasta kisi diyetine ve egzersizine uyması gerekir. İlaçla, insülinle ve medikal rehabilitasyon ile denetim altına alınamayan özellikle Tip iki şeker hastalarında metabolik cerrahi ameliyatlarıyla hastanın kan şekeri faal şekilde denetim altına alınabilmektedir” dedi.

”Ameliyatlar laparoskopik Başka bir deyişle kapalı şekilde yapılmakta”

Türkiye dışında yurtdışından da hastaların Türkiye’ye geldiği bilgisini veren Op. Dr. Güzel, ”Türkiye’nin yaklasik olarak her yer yerinden ameliyatını gerçekleştirdiğimiz hastamız olduğu benzeri yurtdışından da çok sayıda hastamız var. Bu hastalarımız, bizi yasamsal medya ve web ortamında buluyor. dahada ardindan Samsun’a getirip ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Metabolik cerrahi ameliyatları önemli. Şeker hastası, kan şekerini ve en ehemmiyetlisi kiloyu denetim altına alamıyorsa bu ameliyatlar sayesinde hemide kilo denetim altına alınabiliyor ayni vakitte da şeker denetim alınabiliyor. Ayrı olarak şeker hastalığı bağlı alana gelebilecek uç uzuv hasarlarının önlenmesine muavin oluyor. Ameliyatlar laparoskopik Başka bir deyişle kapalı şekilde yapılmakta. operasyon sonrası hasta, hayatını çok güç şekilde yaşamamakta. 5-6 adet minik delikten yapılan ameliyatlardır. hasta kisi yasamsal hayatına acele kavuşuyor ve işinin başına acele dönüyor” şeklinde konuştu.

”Ameliyata ahenk gösteren hasta kisi olanlarda muvaffakiyet şansı yüzde 85-90”

Türkiye’de metabolik cerrahi ameliyatlarıyla uğraşan doktor sayısının azlığına dikkat çeken Op. Dr. Güzel, ”Bu konuda mühim ve deneyimli tek ortada olması gerekiyor. Ameliyatı yapacak cerrahın, laparoskopik cerrahiye hakim olması gerekiyor. Samsun’daki merkezimizde bu konuyla alakali yeteri civarindan deneyimimizi elde ettik ve yeteri civarindan deneyimiz var. Ameliyatların tamamını kapalı metotla yapıyoruz. Bu ameliyatları kimlere yapmalıyız? Önemli var olan bu. Tip iki şeker hastası olacak, ahenk gösteren Tip iki şeker hastası olsa dahi Daha pankreasında insülin hormonu üretebilecek yeteri civarindan miktarda hücre olması koşul olan hastalar. Bu hastalar operasyon olduğunda vakit muvaffakiyet şansı yüzde 85-90’larda” diye konuştu.

”Yıllarca kullandığı insülin ve ilaçlara bu operasyon sonrasında veda etmiş oldu”

Ameliyatını gerçekleştirdiği Mustafa Çakıroğlu ile alakalı bilgi veren Op. Dr. Güzel, ”Ameliyat takriben iki ay evvel gerçekleşti. Mustafa bey bize geldiğinde hemide obezite problemi vardı ayni vakitte da 17 senedir diyabet hastasıydı ve insülin kullanıyordu. Hastaya ameliyatını kapalı metot ile metabolik cerrahi ameliyatı gerçekleştirdik. iki ayin ardindan kilosundan kurtuldu ve yıllarca kullandığı insülin ve ilaçlara bu operasyon sonrasında veda etmiş oldu. Her şeker hastanın Rehabilitasyonu evvel başta operasyon değildir. Öncelikle ilaç ve medikal rehabilitasyon denemeli dahada ardindan operasyon gündeme gelmeli. Mustafa bey’in şekeri, ilaç Rehabilitasyonu ve diyetine karşın denetim altına alınamıyordu. operasyon sonrası artık insülin kullanmıyor ve kilosu denetim altına alındı. Kendisini dahada sıhhatli ve etkin hissediyor” açıklamalarında bulundu.

”17 senedir kullandığım ilaçları bıraktım ve sıhhatim yerinde”

17 senedir şeker hastası var olan ve ameliyatla sağlığına kavuşan 55 yaşında olan Mustafa Çakıroğlu, ”17 senedir şeker hastasıydım. Kerim hocama geldim ve koşul olan tahlilleri yaptım. Bana operasyon olabileceğimi söylediler. Ameliyatım gerçekleştirdi. operasyon sonrasında kullandığım ilaçların hepsini bıraktım. Önceden aşırı kilom vardı, bu kilolar gitti. Normal kiloma geldim. Kullandığım şeker, tansiyon ve kolesterol ilaçlarının hepsinden kurtuldum. Şuanda ideal kilomdayım. Ameliyatla alakalı tek sıkıntım olmadı ve sıhhatim iyi. Tip iki şeker hastası var olan vatandaşlar gidip kolayca operasyon olabilirler. Bunun çözümü var” dedi.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *