Kültür - Sanat

2300 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyor

Sinop Valisi Hasan İpek, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait en mühim kalıntıları kapsayan Balatlar yapısını inceledi. İnceleme gezisinde Vali İpek, gelinen aşama ile alakalı yetkililerden veriler aldı.
Balatlar yapısı Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu mevzu hakkinda yaptığı açıklamada, “Balatlar’ın Çevrenindeki gecekondu haneleri yıkıldı. Alan genişledi. Çalışmalarımız amaciyla kendimize alan oluştururken, Balatlar yapısı çalışmalarına 2010 seneninde başladık ve ayni ritimde devam ediyoruz.

Burada genel manada takriben 2300 senelik tarih bulguları buluyoruz. takriben burası amaciyla 20 dönüm desem çok Mübalağalı olmaz. Zira dahada bu yapı kompleksinin bütününü alana çıkarmış değiliz. Kamulaştırmalar ardı ardına oluyor ama tekrar de üzerinde başka binalar ve başka yapı kalıntıları var onları düşünün. 20 dönüm desek yanlış olmaz. Sahiden geniş tek alan. Latince Palatıum diye tek kelime var, saray demek. tek milletçe arasında tek inanış vardır burasının, Pontus Kralı Mithridates Başka bir deyişle Helenistik tek kral var burayı da başşehir yapmış. Onun sarayı olduğu inancı çok yaygın tek hikaye tek mitoz olarak geçiyor olması da muhtemeldir. Zira biz müzenin yaptığı arkeolojik kazı çalışmaları Sahiden çok kaliteli” dedi.

Programa Sinop Valisi Hasan İpek’in yanı sıra, AK Parti İstanbul mebus Şirin Ünal, AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpçü, AK Parti Sinop ortada İlçe Başkanı Fatih Özçelik, Dikmen Belediye Başkanı ve Demokrasi ve hak Platformu Başkanı Hüseyin çok katıldı.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *