Eğitim

5 ülkenin öğrencileri küresel mülteci sorununa dikkat çekmek için İstanbul’da

Uğur Okulları Dragos Kampüsü İtalya, Portekiz, Romanya ve Bulgaristan ile birlikte küresel ve güncel sığınmacı sorununa müsterek mesuliyet bilinci oluşturabilmek yerine “Kendini tek Mültecinin adina Koy” adli Erasmus Plus projesini gerçekleştiriyor. Koordinatörlüğünü İtalya’nın yaptığı projede hemide öğretmenler ayni vakitte da öğrenciler yer alıyor. Mültecilerin sorunlarını tespit ederek ülkelerin toplantılar gerçekleştirdiği, öğrencilerin dergi çalışması yaptığı proje aslında ülkelerin birbirlerinin kültürlerini tanımada mühim oyun oynuyor.

“Kendimizi onların adina koyarak empati kurmaya çalışıyoruz”

Proje ile alakalı açıklamalarda bulunan Uğur Okulları Dragos Kampüsü Müdürü Sevde Özsaygın, “Öğrencilerimiz gittikleri ülkelerde hemide değişik kültürleri tanıyorlar ayni vakitte da proje başlığında çalışmalar yapıyorlar. Mültecilik dünyanın her yerinde yaşanan tek durum. Bu 5 ülkede de değişik ülkelerden gelen mülteciler var. İtalya’da Afrika’dan gelen mülteciler, Türkiye’de Suriye’den gelen mülteciler gibi. Bu projeyle amacımız öğrencilerimizin mültecileri empati kurarak mültecileri anlamaları ve bizlerin de farkındalık oluşturarak destek sağlamak. Onları dahada çok anlamaya çalışıyoruz, neler yaşıyorlar, neler hissediyorlar. Kendimizi onların adina koyarak empati kurmaya çalışıyoruz” dedi.

“Öğrencilerimiz hayat yurttaşı olsun istiyoruz”

Proje kapsamında yapılan çalışmalara değinen Sevde Özsaygın, “Mültecilerle röportajlar yapıldı ve Portekiz’deki toplantıda onları izledik, anlamaya çalıştık. Romanya toplantısında dergi çalışması yaptık. Bu mecmuada onların kültürleri, geldikleri ülkede nasıl tek hayatları vardı ve dahada sonraki hayatlarında yaşadıkları zorlukları ele aldık. Öğrenciler bu manada çok hevesliler, çalışıyorlar. vatan dışına çıkma imkanı sağlıyorlar ve onları döndüklerinde çok mutluluk dolu görüyorum. Orada arkadaşlar ediniyorlar, proje amaciyla çalışıyor oluyorlar ve hayat yurttaşı olma yolunda ilerlemiş oluyorlar. Öğrencilerimiz dahada geniş açılardan bakabilsin, hayat yurttaşı olsun, mutluluk dolu yurttaslar olsunlar istiyoruz. yasamsal mesuliyet projelerinde, beynelmilel projelerde yer alsınlar istiyoruz” diye konuştu.
Mültecilerin en hatri sayilir büyüklükte probleminin dil olduğunu ifade eden Özsaygın, “Görüşmelerde ve yaptığımız çalışmalarda mültecilerin dil ile alakalı tek mesele yaşadıklarını gözlemledik. Ülkelerinden gelirken sıkıntı yaşıyorlar, röportajlarda üzücü olayları dinledik ve bizler de çok üzüldük. Ama en hatri sayilir büyüklükte problemleri dil, belki bununla alakalı tek çözüm getirilebilir. Ülkemize geldiklerinde o ülkenin diliyle alakalı tek eğitim alabilirler” ifadelerini kullandı.
Projenin İtalya temsilcisi Anna Maria Gondolfo, “İtalya’da da dünyanın Bir hayli yerinde de mülteciler ve göçmenlerle alakalı tek takım meseleler var. Proje kapsamında mültecilerin sorunlarını hemide İtalya bağlamında ayni vakitte da Avrupa Birliği bağlamında bu mevzuyla alakalı neler yapabiliriz diye düşünerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sicilya’da Bir hayli göçmen ve sığınmacı var. Dolayısıyla Sicilya halkı ve eğitim kurumları olarak mültecilere muavin olmaya çalışıyoruz. Eğitim entegrasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Mültecilerle alakalı tek takım çalışmalarımız da oluyor. Proje kapsamında yaptığımız gezilerde ve toplantılarda, Türkiye’den gelen öğretmelerin ve öğrencilerin yaptıkları sunumlarda Türkiye’deki vaziyeti da çok yakından gözlemleme fırsatı elde ettik” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *