Siyaset

AK Parti’den basına kapalı grup toplantısı

AK Parti, grup toplantısını basına kapalı olarak Mecliste gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın umumi başkan seçilmesinin hemen peşinden AK Parti’de tüzük gereği tek değişiklik dahada hayata geçiriliyor. Partinin Genel Başkanı Erdoğan oldu, fakat kendisi mebus olmadığı amaciyla bir grup başkanı seçilmesi gerekiyor. Siyasi Partiler Kanunu’nun 26. maddesinde ‘Partinin umumi başkanı mebus ise parti grubunun da başkanıdır, değilse grup başkanı grup azaları arasında dahil yönetmelikte gösterilen metotla seçilir’ hükmü bulunuyor.

Grup başkanının belli olması amaciyla AK Parti Grubu bu sabah kapalı olarak Mecliste toplandı. bes grup başkanvekilinin imzalarıyla teklif gruba sunulacak. Oylama usulüne geçilmesinin hemen peşinden AK Parti Grubu’nun fire vermeden tek kez dahada Binali Yıldırım’ı Grup Başkanı koltuğuna oturtması bekleniyor. Binali Yıldırım, Mecliste AK Parti’yi tekrar temsil eden ad olacak. Başbakan Yıldırım, siyasi hayatına hemide AK Parti Genel Başkan Vekili ayni zamanda da Grup Başkanı olarak ayni ritimde devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise bir sonraki hafta Salı bugünü Mecliste grup toplantısı yapması bekleniyor. Sonrasında ise grup toplantılarına tekrar Binali Yıldırım’ın başkanlık etmesi öngörülüyor.

Enise Vural

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *