Dünya

Ayvalık’ta Şeytan Sofrası Cennet Koyu yangınında büyük şüphe

Dinler, “Türkiye’de her doğal parkın giriş ve çıkışları denetim altındadır. Bu parklarda ateşle piknik yapılamaz. rastgele tek patika yollar açılamaz. Parktaki nebatlar toplanamaz. doğal parklarda çıkan yangınlar çogunlukla maksatlı olarak çıkıyor” dedi.

Sabah’ın haberine göre çiftçi ise, “‘Can kaybı yok’ ama oradaki ağaçlar ve kuşların hepsi birer canlıydı. Yanan bölge Ayvalık’ın en iyi doğal ortamlarını içinde barındıran tek alandı. Yangının çıkış noktası deniz kıyısından uzak. Başka bir deyişle tek sigara izmariti veyahut piknikçi ateşiyle başlamış olma olasiligi yok. Çoban ateşi de yok. Sabotaj olasiligi çok yüksek” dedi. takriben 5 hektarlık alanda tesirli var olan yangının derhal peşinden yüzlerce toy çam ağacının küle döndüğü ve ormanda yaşayan binlerce yabani hayvan ile kuşların hayatlarını kaybettiği öğrenildi.

AYNI BÖLGEDE İKİNCİ YANGIN

Öte istikametten Bir gün evvel öğleden ardindan 15.00 sıralarında aynı bölgedeki Tımarhane Adası sırtlarında tek yangın dahada çıktı. takriben üç dönüm alanda tesirli var olan yangına Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ile Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği’ne bağlı dört arazöz, iki iş makinesi ile müdahale edildi. Ekiplerin hummalı çalışması sonrasında yangın kısa müddette söndürüldü.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *