Kültür - Sanat

Bakan Avcı ve Elvan Mersin Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yaptı

Mersin’in orta Yenişehir kazasi Adnan Menderes Bulvarı üstünde yapılan ve inşaatı 3 yılda tamamlanan Arkeoloji Müzesi, 18 Mayıs Müzeler Günü’nde 2 bakanın katılımıyla hizmete girdi. Müze bahçesinde tertip eden açılış törenine, Bakan Avcı ve Bakan Elvan’ın yanı sıra Mersin Valisi Özdemir Çakacak, milletvekilleri ve anlasma üyeleri katıldı.

“Ziyaretçiler sadece yapıtları görmekle kalmayacaklar, talep ettikleri duyguyu alabilecekler”

Açılışta konuşan Kalkınma Bakanı Elvan, Müzeler Günü’nde erken Adana’da Arkeoloji Müzesi’nin açılışını yaptıklarını, şimdi de Mersin Arkeoloji Müzesi’nin açılışını gerçekleştireceklerini söyledi. Arkeoloji Müzesi’nin hayırlı, uğurlu olmasını dileyen Elvan, tek önceki Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya ve emeği geçenlere teşekkür etti. Mersin Arkeoloji Müzesi’nin adeta tek sanat yapıtı olduğunu belirten Elvan, “Bu kompleks müze olmanın yanında toplumsal donatılarıyla aynı vakitte bir ilim yuvası olma özelliği taşıyor. Daha önceki dönemlerde olduğu benzeri ziyaretçiler sadece yapıtları görmekle kalmayacaklar, talep ettikleri duyguyu alabilecekler. Gençlerimizin, çocuklarımızın tarihi sevecekleri tek atmosfer ortamı oluşacak. Ayrıca, gündelik ihtiyaçlarını da tekrar buradan karşılayabilecekler. Tarih içinde yolculuk yaparken, o yolculuğu günümüze taşıyacak kodları çözebilecek her sekilde donanım müzemizde sağlanmış durumda” dedi.

“Biz tarihe hiçbir vakit ideolojik gözle bakmadık, bakmayacağız” diyen Elvan, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Arkeolojiye ideolojik gözle bakmadık, bakmayacağız. Tarihe, hatri sayilir büyüklükte insanlık tarihinin tek devamı olarak baktık. Her tarihi miras, insanlığın hangi döneminde olursa olsun insanlığın müsterek mirasıdır. Bu topraklar da bin senelik Türk İslam medeniyetinin birikimi ve insanlığın müsterek mirasıdır. Onun öncesindeki uygarlıkların birikimi de tekrar insanlığın müsterek mirasıdır. Ama şunu açık yüreklilikle söylemem lazım; Türkiye’nin, bizim insanımızın sahip çıktığı tek mirastır. Bu coğrafyada yaşayan en uzunca medeniyet, allahın izniyle kıyamete civarindan da yaşayacak var olan medeniyet kurduğumuz, bin senedir yaşattığımız, ait olmakla onur duyduğumuz medeniyettir. Onun amaciyla hangi dönemin sanatı, hangi dönemin uygarlığı olursa olsun öncelikli olarak bu birikimi evvel Türkiye’ye ardindan bütün dünyaya kazandırmak, korumak, sahip çıkmak en fazla bizlere yakışır. Mersin, tek kültür şehri de oluyor. İşte bu müze, bunun örneğidir. Turizm yatırımlarımızla Mersin’i ülkemizin önde gelen turizm merkezlerinden biri haline getireceğiz.”

“Ülkemiz bu sabah itibariyle çağdaş müzecilik ile ilgili dünyaya misal teşkil edecek müzelere ev sahipliği yapmakta”

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı da Akdeniz’in en hatri sayilir büyüklükte limanlarından birine sahip, sanayi, ticaret, ziraat ve turizmi birleştirerek hızlı tek büyüme ve kalkınma gerçekleştiren Mersin’de çağdaş müzecilik anlayışıyla yapılarak Türkiye’nin önde gelen müzelerinden biri var olan Arkeoloji Müzesi’ni açacaklarını söyledi. Bugün bakımından Bakanlığına bağlı 198 müze, 138 ören yeri ve 125 türbe ile Bakanlık denetiminde 231 hususi müze ve bin 583 koleksiyoner bulunduğu bilgisini veren Avcı, “Ülkemiz bu sabah itibariyle çağdaş müzecilik ile ilgili dünyaya misal teşkil edecek müzelere ev sahipliği yapmakta ve her dün bu müzelere yenisi eklenmektedir. Son 15 senede Türkiye’de müzecilik ve müze turizmi ile ilgili önemli tek değişim yaşandı. Bütün yeryüzünde müzeciliğin fonksiyonları, işlevi, idare sistemi, işleyişi, kullandığı teknolojiler, pazarlama ve tanıtım teknikleri değişti. Gelişen ve değişen bu müzecilik modelinde, ziyaretçi odaklı yaklaşıma geçildi. Biz de bu çerçevede, sebep Milli Eğitim Bakanlığımızla sebep Gençlik ve Spor Bakanlığımızla imzaladığımız protokollerle müzelerimizi, ören yerlerimizi aynı vakitte birer eğitim ortamı olarak değerlendiriyoruz. Her müze aynı vakitte bir eğitim ortamıdır. Onun amaciyla müzelerimizin en öncelikli amaç kitlesini de öğrencilerimiz, gençlerimiz ve öğretmenlerimiz oluşturuyor” diye konuştu.

Bu ülkede birçok medeniyetin kıymetli eserlerinin müzelerde bulunduğunu ifade eden Avcı, özellikle gençlerin, talebelerin kendi tarihlerini ve eserlerini öğrenmelerini öncelediklerinin altını çizdi. Avcı, “Ama bu, bu topraklarda yaşamış uygarlıkların hepsine sahip çıkma bilincimizde de tek azalmaya sebep olmamalıdır. Nitekim Mersin’de Ortaçağ değerleri ile Selçuklulara ait kültürel değerler dahil içe yaşamaktadır. Bilhassa kültür turizminin ve inanç turizminin beraber yaşandığı Mersin’de Hristiyanlar tarafından hatri sayilir büyüklükte ilgi gören St. Paul Kilisesi ve Kuyusu, Alahan Manastırı ve Müslümanlar tarafından ziyaret edilen Eshab-ı Kehf mühim ziyaret mekanlarındandır. Böylesine hatri sayilir büyüklükte bir kültürel zenginliğe sahip var olan Mersin’de 1978 yılından beri hizmet veren var müze binasının sergileme alanının yetersizliğini hepiniz biliyorsunuz. Böylesine hatri sayilir büyüklükte arkeolojik potansiyelinin de Bakanlığımızca modern müzecilik anlayışına uyumlu yeni tek müze binasına konması 2013 seneninde kararlaştırılmıştır. O tarihten bugüne civarindan bu müzenin bitirmesi için katkılarını esirgemeyen başta Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Arkeoloji Müzesi konusunda bilgi de veren Avcı, müzenin toplaminda alanının 7 bin 500 metrekare, sergileme alanlarının iki bin 500 metrekare, depo alanlarının bin 500 metrekare ve açık alanının da üç bin 500 metrekare olduğunu söyledi. Müzede etraf düzenlemesi olarak 30 milyon liraya yakın harcama yapıldığını ifade eden Avcı, bütün müzecilerin Dünya Müzeler Günü’nü kutlayarak, Türkiye genelinde 38 müzenin bu sabah gece saat 23.00’e civarindan ücretsiz olarak gezilebileceğini söyledi.

Mersin Valisi Çakacak ise Mersin’in bugüne civarindan kültür ve turizm alanında dogruluk ettiği konuma gelmesi amaciyla her çesitli desteği sağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Türkiye’nin sergilemiş olduğu kalkınma hamlesinden Mersin’in en üst seviyede istifade etmesine öncülük eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür etti. Mersin’in varlıklı doğal güzellikleri, eşsiz kültürel varlıkları ve değişik inanç, inanç ve kültürlerin sevgi ekseninde kardeşlik hissi içerisinde buluşmasına ev sahipliği yaptığını belirten Çakacak, “Mersin, tarihin her döneminde birçok muasırlığa kesintisiz ev sahipliği yapmış mühim bir yerleşim yeri, diri bir ticaret, kültür ve zanaat kenti olarak daima çekim ve çekim merkezi olmuştur. Bizler de geçmişimizden kalıt kalan bu eşsiz kültürel zenginlikleri meydana çıkarma, savunma ve istikbal kuşaklara aktarma sorumluluğu taşımaktayız” dedi.

Konuşmaların hemen peşinden Bakan Avcı, Bakan Elvan ve anlasma üyeleri kurdele keserek müzenin açılışını gerçekleştirdi. İki Bakan bundan sonra müzeyi gezdi.

 

Hüseyin Kar – Kıymet Gökçe – Koray Ünlü

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *