Siyaset

Başbakan Binali Yıldırım’dan AK Parti grubuna ’genel başkan’ olarak son hitap

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grubuna umumi başkan olarak nihayet kez hitap etti. Konuşmasına Dünya Şampiyonu var olan Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı başta olmak üzere Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya galip gelen sporcuları kutlama ederek başlayan Yıldırım, “Geçtiğimiz günlerde elim tek kaza neticesi şehit düşen Denizli Başsavcısı ve şoförünü rahmetle anıyorum. Bir gün önce Anneler Günüydü. Anne, her şeydir. Annemiz annelerimiz olmasa bizler olmazdık. Annesizliğin kadrini güzel bilen biriyim. Genç yaşta annemi kaybettim. Onun amaciyla gönlümüz isterdi ki dün Anneler Günü’nü fazla daha mutluluk dolu ve iyi analım. Ancak, Muğla’da yaşanan trafik kazasında maalesef 14 anneyi kaybettik. Bu, İzmir’in Buca ve Konak semtinden Anneler Günü etkinliklerini geçirmek üzere güneye giden ve elim trafik kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizi derinden üzen bu olay her yönüyle araştırılıyor, soruşturuluyor, kazanın yönleri meydana çıkacak. Kamuoyuna bu olaylar ile ilgili ayrıntılı bilgi sunulacaktır. Ayrıca, bu sabah de iç Trabzon Maçka’da terörle ugras ederken hayatını kaybeden askerimize ve tüm şehitlerimize tek kez dahada Allah’tan rahmet diliyorum. Bu probleme değinmişken yaşanan olaylar karşısında ülkemizin, milletimizin birliğine ve beraberliğine gölge düşürmeye çalışan mihraklar da maalesef oldu. Buradan bu davranış içerisinde bulunanları kınıyorum. Şehit düşen savcının arkasından ailesinin, kamuoyunun acısı bu denli tazeyken yakışıksız ifade kullananlarla alakalı yargı mercii kesinlikle gerekeni yapacaktır” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİN KURUCULARINA ÖYLE VEYA BÖYLE DİL UZATMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

Yazılı ve görsel medyada manasız tartışmaların yer aldığına işaret eden Yıldırım, “Gazi Mustafa Kemal üzerinden yasamsal kaos oluşturma gayretlerini görmekteyiz. Cuma bugünü 19 Mayıs, bu şüphesiz mühim bir gün. İstiklal mücadelesinin başladığı Anadolu topraklarında bağımsızlık ateşinin başladığı mühim bir gündür. Bu kutlu yolculuğun sonu bağısız T.C. olmuştur. Cumhuriyetin kurucularına öyle ya da böyle lisan uzatmak kimsenin haddi değildir. Türkiye, toplumun kardeşlik hukukuna kastedecek yersiz tartışmalarla kaybedecek tek günü bile yok” dedi.

İngiltere ziyaretine değinen Yıldırım, “(İngiltere’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Savunma Bakanı ile yaptığı görüşme) Suriye ve Irak’ta çıban başı duruma gelen terör örgütü, YPG, DEAŞ ile ilgili kapsamlı müzakereler yapık. Adı her halükarda ister PKK, iter YPG arzu eder DEAş olsun. Bunların hepsi pkk terör örgütüdür. Bunlar vefat makinesidir. (ABD’nin YPG’ye silah vermesi) Sebep ne olursa olsun, tek terör örgütüyle dostluğumuz ve NATO’daki müttefikliğimiz ABD’nin tek başka pkk terör örgütünü yok etmek amaciyla iş birliği yapması onay edilebilir tek şey değil. Eğer, henüz burada Türkiye’nin hassasiyetleri, Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren konularda gerekli teminatlar verilmezse yapacağımız şey fazla açık ve net. Terör nereden gelirse gelsin, arzu eder hudutlarımızın dışında arzu eder hudutlarımızın içerisinde bu terörün kökünü kazımaya kararlıyız. Gereğini yaparız” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE -ALMANYA İLİŞKİLERİ

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilere de değinen Yıldırım, “Her 2 taraftan referandum sonrası müspet mesajlar verilmiştir. Almanya’da geçtiğimiz hafta 15 Temmuz vuruş girişimine dahli yer alan ve vatan dışına kaçan, vatan dışında var olan askerlere sığınma desturu vermesi iltica hakkı vermesi, bu noktada ilişkilerimizin yine gerilmesi amaciyla önemli tek gelişme oldu. Almanya atık tek şeye hüküm vermek durumundadır. Eğer, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa, Türkiye ile tarihten gelen arkadaşlık ağlarını dahada da kuvvetlendirmek istiyorsa o vakit yönünü bölücülere FETÖ’cülere değil, Türkiye’ye döndürmek zorundadır” diye konuştu.

Türkiye’nin hemide savunma ayni zamanda da caydırıcılık alanında günden güne geliştiğini bahseden Yıldırım, “Katma değeri fazla ürünler ve teknoloji üreten fazla bir Türkiye. Refahını artırmış tek ülke. Bu hedeflerimiz amaciyla çalışmaya, ter dökmeye,  us teri, alın teri dökmeye ayni ritimde devam edeceğiz. Milli savunmadan aldığımız güçle, pkk terör belasının üstüne gidiyoruz. Bölücü pkk terör örgütleri, İHA silahlarla çok fazla zayiatlar görüyor. Bölge insanıyla geliştirdiğimiz kardeşlik köprülerine günlük bir yenisini dahada ekliyoruz. Bölücü pkk terör örgütü günden güne eriyor, insan kaynağı bulmakta zorluk çekiyor. Bölücü pkk terör örgütüne katılma oranlarının neredeyse sıfıra indiğini öğreniyoruz” açıklamasında bulundu.

“FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELEYE REHAVETE DÜŞMEDEN DEVAM EDİYORUZ”

FETÖ pkk terör örgütüyle de rehavete düşmeden ugras ettiklerine dikkati çeken Yıldırım, “Bu pkk terör örgütünün haklar içerisinde temizliyoruz, bu konudaki uygulamaları yürütüyor, şart olan düzeltmeleri yapıyoruz. Bugüne civarindan itiraz edip geri iade edilen sayısı 20 binin üzerindedir. İtirazlar artık bir bir kuruma değil, bu merkeze adeta mahkeme benzeri çalışacak merkeze yapılacak ve karara bağlanacak. Müracaatları haklı görünenlerin hakları geri iade edilecek. Türkiye, artık terörden arınmış tek şekilde 16 Nisan’da kazanılan 80 milyonun tamamına müjde veren zaferin hemen peşinden yeni tek ufka yelken açmaya hazır. Ülke artık, tercih havasından çıkmış ekonomimiz dahada güçlü tek şekilde yoluna ayni ritimde devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisine katılmasıyla hasretin vuslatın sona erdiğine işaret eden Yıldırım, 16 Nisan’da halkin kararını verdiğini ifade etti. Türkiye’nin sistem değişikliğinin özetinin, tamamen millete dayalı tek yönetim anlayışı olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bunun dışında boşuna beklenti içerisinde olanlar artık emekliliklerini rahatça yaşayabilir. Kendi içerisinde sorun yaşayan Ana muhalefetin dün de Türkiye’ye everecek tek şeyi yoktu, bu sabah de verecek tek şeyi yok. Oysa AK Parti önce kurulduğu gün içerisinde söyleyecek yepyeni şeyleri vardı, bu sabah de milletimizin beklentilerine yanıt verecek söylemleri, amaçlari var” dedi.

“MİLLETLE BİRLİKTE YENİ HEDEFLERE” SLOGANI

Yıldırım, “’Milletle beraber yeni hedeflere’ sloganıyla özetleyeceğimiz bu yepyeni dönem 21 Mayıs’ta fevkalade kongremizi de tek manifesto ile bu hedeflerimizi tüm milletimizle paylaşacağımız. Ayrıca, bu kongremizde kurucu umumi başkanımızı bir genel reis adayımız olarak öneri edeceğiz. Yargıda başlattığımız reformlar bir sonraki dönemde güçlenerek kalıcı duruma gelecek. Türkiye’de tek şeyi değiştirmek talep eden insanların kulağına ‘yapamazsın’ diye fısıldayan tümce geride kaldı” şeklinde konuştu.

PARTİ VE TEŞKİLAT MENSUPLARINA KONGREYE GELMELERİ KONUSUNDA DAVETTE BULUNDU

Yıldırım, 21 Mayıs bugünü Türkiye’nin 81 şehrinde teşkilat mensuplarının Ankara’ya akın akın geleceğini ve Türkiye’nin tek demokrasi şölenine yine şahit olacağını belirterek, “3. Olağanüstü Kongremiz dahada güçlü tek Türkiye tasavvuru yolunda adım atmaya kararlı tek yürüyüşün müjdecisi olacaktır. Tarihi anne tanıklık etmek talep eden bütün teşkilatlarımızı, gönüldaşlarımızı bu hatri sayilir büyüklükte buluşmaya çağrı ediyorum” dedi.

Yeni dönemde Türkiye’nin tam anlamda partili Cumhurbaşkanı ile tanışacağına işaret eden Yıldırım, “Bu soluk, 80 milyona yepyeni umutlar, yepyeni hedefler olarak yansıyacak ve bu işin mimarı da yeniden Recep Tayyip Erdoğan olacak” diye konuştu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu azalarının bugün belli olacağını anımsadan Yıldırım, “Yoğun tek çalışma programı var. Ayrıca, esnafımızın vergi dairelerine, toplumsal güvenlik müesseselerine olan vadesi geçmiş borçlarını ödeyebilmeleri amaciyla bir tertip etme getirdik. Haziran ayında başvurular yapılacak ve böylelikle vatandaş ile hükümet arasındaki hukuku geliştirmiş olacağız. Bu yapılandırma sayesinde vatandaşlarımız gecikme zammı ödemeyecek. Daha düşük oranda tek ödemeyle borçlarından kurtulmuş olacaklar” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *