Sağlık

Bayramda şekere dikkat

Bayramda tüketilen aşırı tatlıya dikkat çeken Döğerli alınabilecek önlemeleri sıraladı. Döğerli metabolizmayı hızlandıracak sindirimi kolaylaştıracak tek çay tarifi de verdi.

Uzun devam eden bir açlıktan ardindan normal yeme tarzına geçildiğinde insan içerisinde bir değişimlerin mevzubahis olduğunu söyleyen Döğerli; “Kan şekerinde de farklıklar meydana geldiği amaciyla sürekli tatlı ihtiyacımız olabiliyor. Zati Ramazan şeker bayramı olduğu amaciyla tatlılar da bol olacaktır. Öncelikle bunları frenlememiz gerekir. Tatlı elbet ki tüketilecek ama sütlü tatlı olması bizim amaciyla öncelikli olsun diyoruz. Birde günlük bayram ziyaretlerine gideceğimiz amaciyla tatlıyı gün içerisinde bir porsiyon veyahut kilo sunmak istiyorlarsa yarım porsiyon ile bizzat kendilerini sınırlandırsınlar. Ancak güne başlarken netlikle sağlam tek kahvaltı yaparak başlasınlar, bu tatlıya var olan ihtiyacı belli bir süre daha azaltacaktır. Ekmek kesinlikle tam tahıllı olmalı, peynir, ak renkli peynirlerin yağları dahada az olacaktır dahada iyi olur. Her zaman mutlaka tek yumurta tüketsinler, yumurtanın sindirimi güç olduğu amaciyla uzunu müddet tok tutar. Bol miktarda yeşillik olsun ki C vitamini belli bir süre daha kan şekerini dengelemeye muavin olur. Onun dışında ıhlamur, ada çayı benzeri bitkisel tarzda çaylardan seçenek ederlerse hazımsızlık problemleriyle belli bir süre daha az karşılaşmış olurlar. Bir de tek yerlere ziyarete gitmeden evvel ayran içebilirler süt içebilirler bu da kan şekerinin dengesinin sağlanmasına muavin olur. Gündüz ikramlar olacağı amaciyla akşam yemeklerinin hafif olmasına dikkat etmek gerekir. Bu da tek sebze yemeği olabilmektedir ya da et seçenek etmek vaziyetinde kalıyorsak ızgara, haşlama veyahut fırında şeklinde olursa dahada iyi olur. Gün içinde tatlı tüketileceği amaciyla ekmek miktarının da azaltılması istiyoruz. Öğünlerde ekmek, pilav, makarna , çorba, hamur işi tarzındaki besinlerden seçenek etmesinler. Onun dışında yoğurt tüketsinler, akşam yemeklerinden ardindan da süt veyahut ayran seçenek edebiliriler.”

Döğerli, metabolizmayı hızlandıracak sindirimi kolaylaştıracak tek çay tarifi de verdi. Döğerli’nin tarifi şu şekilde; ” Bir tatlı kaşığı yeşil çay veyahut beyaz çay olsun, tek tatlı kaşığı ıhlamur çayımız olsun, kabuk tarçınımız olsun, tek çay kaşığı rezenemiz, tek tatlı kaşığı da roybos çayı bu da al renkli tek çaydır metabolizmayı hızlandırır, kendisinin yapısı gereği tatlı olduğu amaciyla ekstra tek şeker kullanmalarına sebep kalmayacaktır. Bir de vanilyalı ve tarçın aromalı olduğu amaciyla de tatlı ihtiyacını belli bir süre bastırmış olur. Bunların tamamini 500 mili litre kaynamış suda takriben 5 dk bekletip bunu ılık tek şekilde içebilirler. Günde bunu vaziyete göre 2-3 sefer tekrarlamaları yeteri kadar olacaktır.”

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *