Kültür - Sanat

Berko Çocuk Tiyatrosu Karamanlı çocuklarla buluştu

‘Berfu’nun Rüyası’nı Anadolu turnesi kapsamında eczacı odaları işbirliği ile çocuklarla buluşturmayı hedef alan Berko Çocuk Tiyatrosu, evvel davetini 50’nci Bölge Karaman Eczacı Odası Başkanı Ecz. Azime Kağnıcı’dan aldı. Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, Berfu’nun Rüyası oyunu Karaman iyi Sanatlar Lisesi’nde gösterime sunuldu. Aynı vakit sahnelenen iki oyunla toplaminda 700 çocuğa ulaşan Berko Çocuk Tiyatrosu, çocukların yoğun alakası ile karşılaştı. Tiyatro ekibi, oyun sonrasında iyi sanatlar lisesi öğrencileri ile zanaat üstüne tek de söyleşi gerçekleştirdi ve bu doğrultuda çocuklarda farkındalık oluşturulmasına aracı oldu. Topluma ve sanata katkı sağlayan projeler üreten Berko İlaç, bu yaklaşımından yola çıkarak kurduğu tiyatro ile dört sezondur çocuklar ve aileleriyle buluşuyor. Deniz Yeşil Mavi’nin yönetmenliğini yaptığı ‘Berfu’nun Rüyası’ tek perdelik gösterimde; Aykut İspir, Çağla Buldak, Deniz Özbay ve Mukaddes Kurmuş oyun alıyor.

Sanata ve topluma katkı sağlıyor

İlk olarak seyircisiyle 2014-2015 tiyatro sezonlarinda buluşan ‘Berfu’nun Rüyası’nın, Türkiye’de bütün iller kapsamında okullarda, belediyelerde, kültür merkezlerinde ve çeşitli sahnelerde oynandığı belirtildi. Şimdiye civarindan 54 değişik sahnede toplamda 100 oyun oynandığı ve on binden çok çocuğa eriştiği anlatilan tiyatronun, çocuklara ve ailelerine fiyatsız olarak eriştiği ve erişmeye ayni ritimde devam edeceği bildirildi.

2016 seneninde Junior Chamber International’ın (JCI) ikincisini düzen ettiği ‘Uluslararası müessesesel yasamsal mesuliyet Ödülleri’ (ICSR) kapsamında Berko Çocuk Tiyatrosu’nun kültür ve zanaat kategorisinde ödüle layık görülmüştü.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *