Gündem Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD’ye de Söyledik, Suriye’de Terör Devletine İzin Vermeyiz

Erdoğan, “Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz. Sizlere layık olmaya çalışacağız. Şunu unutmayın, bizler, özellikle terörle mücadelede sizlerin bu duruşunuz var ya, sizin bu duruşunuzla beraber evelallah terörü gömeceğiz.” diye konuştu.

“NÜFUSUNUZDAN FAZLA SURİYELİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTINIZ”

Akçakale’nin şu anne kadar meydana koyduğu duruşla gerçekten tam tek ensar olma özelliğini meydana koyduğunu belirten Erdoğan, “Siz Suriyeli muhacirlere ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale’nin nüfusundan çok burada Suriyeli muhacirlerin olduğunu biliyorum ama siz yılgınlık göstermediniz. ‘Bunlar nereden geldi’ demediniz, gönlünüzü, kucağınızı açtınız ve çorbanızı onlarla paylaştınız. Onun amaciyla şahsım, milletim yerine sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“HARCAMALARIMIZ 30 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

Batılıların bin kişiyi konuk edemezken, Türkiye’nin iki milyon sığınmacıya kapısını açtığını bahseden Erdoğan, “Şu anne kadar yaptığımız harcamalar 30 milyar dolara yaklaşıyor. Avrupa verdiği sözleri tutmadı ama biz bunun için rağmen yolumuza ayni ritimde devam ettik. Niye? Biz şuna inanıyorduk, veren el, alan elden hayırlıdır. Biz sizi seviyoruz, ne Arap’ın Türk’e ne de Türk’ün Arap’a üstünlüğü yoktur. Üstünlük fakat Allah’a var olan ittika ile yakınlık iledir. Öyleyse biz bölücü olmayacağız, Arapmış, Kürtmüş, Türkmüş, bu ayrımı yapmayacağız. 80 milyonu kucaklayacağız. Zira biz yaradılanı yaradandan dolayı sevdik.” şeklinde konuştu.

“TERÖRİSTLERE BURALARI MEZAR EDERİZ”

“Rabia” işareti yaparak, “tek millet, bir bayrak, bir vatan, bir devlet” vurgusunda yer alan Erdoğan, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Şimdi ayrım yok diyoruz, çünkü biz Allah’ın hükmüyle ‘Sizi kabileler seklinde yarattık, birbirinizle güzel anlaşasınız, tanışasınız’ hükmü uyarınca biz kabileler seklinde ayrıyız ama hiçbirinin hiçbirine üstünlüğü yok. Üstünlük ittika ile. İki, bir bayrak, şu bayrağımızın dışında tek şey tanımıyoruz. Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Üç, ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak şayet uğrunda can veren varsa vatandır.’ 780 bin kilometrekareyle bir vatan. Bu vatanı ayırmak isteyenlere oraları dar ederiz, kabir ederiz. İşte Kandil, Tendürek, Cudi, Gabar, Bestler Deresi, buralarda mücadeleler ortada. Şehitlerimiz oluyor ama bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Vatandaşların “Şehitler ölmez, yurt bölünmez” sloganı üstüne Erdoğan, “Hüküm ortada, ‘Kesinlikle Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler fakat bilemezsiniz.’ Bitti. Onlar bizimle birlikte ve şehadet makamların en yükseği.” ifadelerini kulladı.

AMERİKA’YA DA DİĞER ÜLKELERE DE SÖYLEDİK

“Tek devlet” vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka devletimiz yok. Paralel devletmiş, şu devleti, bu devleti asla bunları tanımıyoruz ve pkk terör devleti, bunun için müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Gereği neyse yaparız. Güneyimizde, Suriye’nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar tek gayretin içerisindeler. Yanınızda, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki T.C. Devleti, silahlı kuvvetleriyle, tüm imkanlarıyla şimal Suriye’de tek devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika’ya da başka ülkelere de söyledik. ‘Asla bunun gibi bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki ugras farklı olur ve sizler pkk terör devletleriyle anılırsınız.’ Bu konu hakkinda mücadelemizi de sürdüreceğiz.”

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *