Sağlık

Doğru bakım için cilt tipine dikkat

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Cilt ,hayatımızı sürdürmek amaciyla sağlıklı ve itinali çalışması şart olan diğer organlar benzeri hayati ehemmiyete sahip tek organdır. Ancak ,bu uzuv diğerleri benzeri kaslar ve kemikler ardına saklanmayıp bizi tanımlama tanıtma görevini de üstlenmiştir. Yalnızca estetik açıdan değil, sıhhat açısından da cildimizin temizlik ve bakımına itina göstermek yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon benzeri problemlerin önlenmesi itibariyle çok faydalıdır. Cilt yaşı her an esas yaşımızla doğru orantılı olmayabilir” dedi.

Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en mühim sağlık göstergelerinden biri olduğunu bahseden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Dolayısıyla 20’li yaşlardan bu yana her bayanın temizlik, bakım ve savunma amaçlı olarak ayda tek kez ten bakımı yaptırması fazla faydalıdır. Cildimizin temizlik ve bakımına itina göstermek yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon benzeri problemlerin önlenmesi itibariyle çok faydalıdır. Aksi halde UV ışınları,makyaj, özgür radikaller, sigara, stres, gökyüzü değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi menfi yönde etkiler ve toy yaşta olmamıza karşın yorgun ve soluk görünmemize sebep olur” diye konuştu.

Cilt bakımı yaparken yaşa ve cilde göre doğru mahsul kullanılması gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Bu yüzden sivilce, akne, iz ve kırışıklık bakımlarında cerrahi müdahale uygulanmadan ve kimyasal peeling işlemi yapılmadan, ten altına hiçbir madde enjekte edilmeden nihayet derece başarılı neticeler elde edilmektedir.

Cilt bakımı takriben bir buçuk saat sürer ve bu müddet içinde sırası ile süt ve tonik ile temizleme, peeling, ozon artı buhar, serum ve ampul emilimi surat masajı , maske ,yüksek frekans ve kremleme işlemleri uygulanır. Bu uygulamalar ile ten temizlenir tıkalı gözenekler açılır,kan dolaşımı hızlandırılır,cilt ölü hücreler ve kara noktalardan arındırılır rutubet depo edici ve hücre yenileyici işlemlerle taptaze diri bir görünüm meydana çıkar” dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, ten tipinin tespiti yapıldıktan ardindan cildin vaziyetine uygun bakım kürleri uygulanmasını gerektiğini anlatüarak şunları söyledi; “Normal Cilt: Görünümü şeffaf, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz tek cilt. Hafif tek bakımla tabii güzelliğini korur. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, içki oranı normal tek tonik ve su detayli hafif tek nemlendirici.

Karma Cilt: Alın, burun ve çene yağlıdır. Başka bir deyişle yüzde T şeklinde tek yağlanma görülür. Yağlı var olan kısımlarda kara nokta, yağ butonları, açık gözenekler bulunabilir. Yanaklardaki gözenekler ise kapalıdır. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, düşük içkili tonik, cildin vaziyetine göre nemlendirici ve şayet gerekiyorsa göz etrafı için krem.

Kuru Cilt: İnce tek üst deriye sahip, gözenekleri küçük ve kapalı cilt. Ancak yağ salgılanması normalin altında olduğu amaciyla görünümü mattır ve pul pul kalkmalar görülür. Cilt gergindir ama çabuk kırışır. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, içkisiz tonik, yağ detayli nemlendirici, besleyici gece kremi, göz etrafı kremi ve nemle yağ depo edici maskeler.

Yağlı Cilt : Görünümü parlak ve yağlı, gözenekleri açık tek cilt tipi. Gözeneklerin içi çoklukla dolu, kara noktalı ve sivilceli olabilir. Yağlı cildin akne problemini engellemek için fazla dikkatli tek günlük temizlik programı uygulanmalıdır. Kullanılacak ürünler: Jel tipi temizleyici, içkili tonik, su detayli nemlendirici ve sarkmayı engellemek için temizleyici ve sıkıştırıcı maskeler.

Eğer Yağlı Cilt Sivilceliyse: Sivilce, kara nokta ile kapalı var olan gözeneklerden çok yağ salgısının dışarı çıkamayıp, olduğu yerde birikmesiyle oluşur. Yağlı ciltlerde kullanılacak ürünlerin itinayla seçilmesi şarttır. Kullanılacak ürünler: Antiseptik sabun (kükürt, kafur, katran bulunan ürünler).

Eğer Yağlı Cilt Hassas İse: Genişlemiş gözenekler, vakit zaman al lekeler görülür. Hassasiyetinden pul pul kalkabilir. İç ve dış etkenlere karşı duyarlıdır. Kaşıntı ve yanma görülebilir. Kullanılacak ürünler: Süt tipi temizleyici, netlikle alkolsüz tonik, alerji giderici kremler ve çogunlukla cildin susuz yapısı olduğu amaciyla su detayli hafif nemlendiriciler”.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *