Gündem Haberleri

Dünya 5G Zirvesi’ne Türk Telekom damgası

13-15 Haziran tarihlerinde Londra’da tertip eden zirvede tek konuşma yapan Türk Telekom Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun, Türk Telekom’un yepyeni nesil şehirler, makineler arası iletişim, nesnelerin interneti benzeri çözümleriyle beraber 5G teknolojisi amaciyla yaptığı hazırlıklardan laf ederken, 5G’nin getireceği yenilikler konusunda bilgiler de paylaştı.

1 Nisan 2016 itibarıyla Türkiye’de kullanılmaya başlanan LTE teknolojisini fazla hızlı tek şekilde bütün Türkiye’ye yayarak, kısa müddette yüzde 75 kapsama alanına ulaştıklarına işaret eden Dursun, 5G teknolojilerinin geleceğine baz alinarak çalışmalara da ayni ritimde devam ettiklerini belirtti.

ProgRAN İLE FİNALE KALDI

Dursun, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu bağlamda iştiraklerimizden Argela, 5G teknolojileri alanında geliştirdiği ProgRAN ile global olarak kullanılacak 5G uyum gösteren baz istasyonlarını tasarlıyor ve 5G’nin standartlarını LTE lansmanı öncesinden bu yana kodluyor. ProgRAN teknolojisi amaciyla ABD Patent ve Marka Ofisine bugüne civarindan 28 adet patent başvurusu yapmış olmaktan gururluyuz.”

ProgRAN ile MWC 2017 kapsamında tertip eden Küresel Mobil Ödülleri’nde, “LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı” kategorisinde finale kaldıklarının ve hayat devleri ile beraber en güzel 5 proje arasında yer aldıklarını bahseden Dursun, şunları söyledi:

“İçerisinde yer aldığımız beynelmilel Clear 5G projesi ve iştirakımız Argela’nın Ankara’da kurduğu Türkiye’nin önce 5G Mükemmeliyet Merkezi benzeri çalışmalarla 5G teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük ediyoruz. Ayrı olarak dünyada süre gelen 5G standardizasyon çalışmaları kapsamında 5G’nin standartlarını tespit eden konsorsiyumlarda da Türkiye’yi başarıyla temsil ediyoruz.”

5G teknolojisiyle Nesnelerin İnterneti (IoT) alanındaki süreçlerin dahada da gelişeceğini kaydeden Dursun, havalimanlarındaki yer hizmetleri, uçaklar, havalimanı ekipmanı benzeri tüm operasyonel süreçleri bu sayede dahada güvenli ve dahada kolay tek hale getirmek amaciyla de çalışmalara başladıklarını aktardı.

YENİ NESİL ŞEHİR ÇÖZÜMLERİ

Londra’da tertip eden zirvede, Türk Telekom’un Karaman, Antalya ve Kars’ta kurduğu yepyeni nesil kent çözümleri ile ilgili da bilgi veren Dursun, şunları anlattı:

“Her şehrin ihtiyacına hususi entegre çözümler sunuyoruz. Yeni kuşak şehirlerin kullandığı veri miktarı fazla yüksek hızlara, geniş kapasiteye ve yaygın tek altyapıya gereksinim duyuyor. Bu hız ve kapasite ihtiyacı, şu zaman kullandığımız LTE ve devamında yasama geçecek 5G teknolojileriyle kesintisiz tek şekilde karşılanabilecek. Bu teknolojilerde ise fiber, bu işin olmazsa olmazı. Türkiye’nin 81 şehrindeki fiber altyapımız ile bu ihtiyaçların tamamını karşılama kapasitesine sahibiz.”

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *