Eğitim

‘Eğitimde geri dönüşü en yüksek yatırım, okul öncesi eğitimdir’

Doğru anaokulu seçimi, çocukların nitelikli tek mektep öncesi eğitim alması ve yasamsal yeteneklerini geliştirmesi açısından hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor. Çocukların zihinsel gelişiminin bitirmesi ve çocuğun yetişmesinde aile civarindan eğitim müesseselerine da mühim sorumluluklar düşüyor. OECD bilgilerine göre, Türkiye’de çocukların ama üçte biri mektep öncesi eğitim aldığına ve bu oranın su ülkelerine göre gerilerde olduğunu belirten uzmanlar, mektep öncesi eğitimin çocuğun geleceğini şekillendiren mühim tek öğe olduğunu söyledi.

Kaliteli mektep öncesi eğitimin, zekânın artmasına ve çocukların sıhhatli gelişimine destek olduğuna dikkat çeken Kanada Okulları Eğitim Kurumları Direktörü Ayşen Karşit, “Eğitimde art dönüşü maksimum yatırım, mektep öncesi eğitimdir. Nitelikli mektep öncesi eğitim yatırımları Yalnızca çocuğa değil, aileye, topluma ve ekonomiye de çok getiriler sağlar. Ailelerin çocukları amaciyla en ahenk gösteren anaokulunu seçmesi, kaliteli ve istikbal odaklı tek eğitim amaciyla mühim tek unsur” dedi.

Oyunun çocukların öğrenmesinde mühim tek araç olduğunu belirten Ayşen Karşit, “Okul öncesi çocuklarda öğrenme faaliyetleri oyun ile gerçekleştiğinden dolayı çocuğun yaşayarak, oynayarak, eğlenerek ve gözlemleyerek öğrenme faaliyetlerini destekleyecek tek eğitime önem veriyoruz. üç yaşından bu yana İngilizce, 5 yaşından bu yana ise Fransızca öğrenmeye başlayarak yabancı lisanı anadili benzeri öğrenme şansına sahipler. G Ailesinden ve evinden ayrı tek ortamda itinali vakit geçirecek anaokulu öğrencilerine, kendisi kendilerini hanede benzeri hissedebilecekleri sıcak ve emin tek ortam sunmak, çocukların öğrenmeye dahada açık olmasını sağladığı benzeri gelişimlerini hızlandırmada etkili. Öğrenciler, gelişimlerinde mühim oyun oynayan sıhhatli beslenmeyi organik gıdalarla ve mevsimlik sebzelerle sürdürüyorlar. Veliler, çocuklarının okulda beslenmesinde kullanılan organik markalar ile alakalı bilgi sahibi olabiliyor” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *