Ekonomi

Elmas, “Yabancıya yapılan konut satışlarında artış oldu”

Z.Altan Elmas satış rakamları için yapmış olduğu değerlendirmelerde, “Bugün açıklanan Nisan ayı satış rakamlarından oldukça memnunuz. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,6 oranında artarak 114.446 oldu. Öte yandan 2017’nin ilk dört ayı geçen yılın aynı dönemine göre %7,5 artarak 440 bin 226 olarak gerçekleşti. Nisan ayı rakamlarındaki artışta Şubat, Mart aylarında gerçekleşen kampanyanın da olumlu etkisi oldu. Oluşan olumlu hava Nisan ayı satışlarına da pozitif yansıdı” diye konuştu.

“Yabancıya konut satışı yüzde 2,7 arttı”

Veri değerlendirmelerinde konut satışında yabancılara yapılan satışların yüzde 2,7 oranında arttığını gözlemlediklerini dile getiren Elmas, “Verilere baktığımız zaman ilk kez satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 10,8 artarak 51.988 olurken, ikinci el konut satışları da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 5,1 artış göstererek 62.458 oldu. Dolayısıyla Nisan ayı satışlarındaki artışın büyük ölçüde birinci el satışlardan kaynakladığını söylemek mümkün. Yabancıya konut satışı geçen yıla oranla yüzde 2,7 artarak 1.624 oldu. Hükümetimizin teşvikleri sonuç vermeye başladı ve ilk kez yabancıya satış geçen yıla göre artış gösterdi. Yabancıya satışta İstanbul ve Antalya ilk sıralarda yer aldı. Önümüzdeki aylarda geliştireceğimiz projeler ve yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle birlikte yabancıya satışın daha fazla artacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Hükümet sektörü destekliyor”

Elmas son olarak bu artışların 2017 yılında hükümetin vermiş olduğu destekle birlikte daha da artacağını söyleyerek, “2017 yılı sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza artacağı kanaatindeyiz. Hükümetimiz sene başından bu yana sektörü rahatlatacak uygulamaları sırasıyla devreye aldı. Hükümetimizden beklentimiz sektörün finansal derinliğinin artırılması yönündedir. Banka kredileri ile ilerleyen sektörümüzde Gayrimenkul Sertifikası gibi farklı enstrümanlar etkin bir şekilde devreye alınmalı… Ayrıca banka kredilerinin de yılsonuna kadar aylık 0,90 seviyesinde kalması gerektiğini düşünüyoruz. İpotekli satışlarda bir önceki yılın Nisan ayına göre yüzde 29,6’lık bir artış söz konusu. Bu da konut kredi faiz oranlarının sektör üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Net konut artışı ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak :iha.com.tr

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *