Ekonomi

Emeklinin tenceresi 40 liraya kaynıyor

Açlık sınırının altında yaşayan emekliler, ay sonunu getirmek amaciyla ugras ediyor. sektör alışverişi yapan emekliler, harcama yaparken kılı kırk yarıyor

Aydın DEMİR

Yıllardır çalışıp ömrünün nihayet baharını aldığı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşı ile geçirmeyi düş eden emekliler karınlarını zar güç doyuruyor. ülkemiz genelinde takriben 12 milyon emekli, dul ve Babasız her ay aldıkları maaşla ayakta durmaya çalışırken, et alabilen bahtlı karı koca tek emeklinin akşam yemeği amaciyla hazırladıkları tencere vasati 40 liraya kaynıyor. Ücret farklılıkları hasebiyle mutfağına et sokamayan emekliler ise başka bahtlı emeklileri kıskanır vaziyete düşmüş. ülkemiz genelindeki emeklinin mutfak masraflarını, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığı ile verdikleri geçim mücadelesini yerinde inceleyerek, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli dernek ve kuruluşlarının sorunların çözümüme ait tekliflerine de kulak verdik.

ETLİ Mİ ETSİZ Mİ?

Tekirdağ Süleyman Paşa İlçesi semt pazarında haftalık alış verişini yapan emeklilere eşlik ederek, akşam yemeğinin maliyetini birlikte çıkardık. Akşam yemeğinde kuru fasulye, tereyağlı pirinç pilavı, cacık yapmayı tasarıladığını belirten çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Ahmet Düzce ve eşi Emine Düzce, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşının enflasyon karşısında erimesinin sektör alışverişinde açık tek şekilde görüldüğüne dikkat çekti. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Emine Düzce’ye “Kuru fasulye pilav tenceresi kaç liraya kaynıyor” Sualini yönelttiğimizde, “Etli mi olacak, etsiz mi? İkisinin ücreti farklı” yanıtı ile karşılaştık. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Emine Düzce’nin yaptığı hesaba göre, etli kuru fasulye tenceresi yanındaki başka malzemelerle birlikte vasati 40 TL’ye kaynıyor. Şöyle ki, rakamlara tek göz attığımızda ülkemiz İstatistik müessesesi (TÜİK) bilgilerine göre, 2007 seneninde kilosu 3.30 Lira var olan kuru fasulye 10 senelik süreçte yüzde 169.6 oranında zam görerek 8.90 TL’ye çıktı. İri taneli kuru fasulyenin kilosu Bir takım yerlerde 10 TL’ye civarindan satılıyor. 2007 seneninde kilosu 3.14 Lira var olan pilavlık pirinç
10 senelik vakit içinde yüzde 125.3 oranında zam görerek, 7.7 TL’ye yükseldi.

MALİYET HESABI

Tereyağlı pilav uygulamak istek eden emeklinin aldığı tereyağının kilosu 2007 seneninde 12.14 Lira iken 2017 seneye gelindiğinde yüzde 211.4 çogalarak 38.63 TL’ye çıktı. Tekirdağlı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Emine Düzce’nin kuru fasulye, cacık, pirinç pilavından oluşan akşam yemeği (etli) harcamasının maliyeti ise şöyle:
15 TL’lik et, dört TL’lik pirinç, 5 TL’lik kuru fasulye, 200 gr tereyağı 8 TL, yoğurt dört TL, su 1.5 TL, ekmek 1.5 TL, salatalık tek TL. toplaminda akşam yemeği harcaması etli kuru fasulye ile birlikte 40 TL’ye esya olurken, fasulyenin etsiz olması seklinde maliyet 25 TL’ye civarindan düşüyor.

Para kesilmesin diye doktora gitmiyorlar

İşçi, görevli ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz, bugüne civarindan süre gelen yanlış uygulamaların emeklileri “birbirini kıskanır” vaziyete düşürdüğünü söyledi.

08hamdi

12 milyona yakın emekli, dul ve yetimin yüzde 80’inin açlık sınırının altında yaşadığını belirten Öz, “Ülkemizde yasamsal güvenlik tam tek dukalıktır. Bugüne civarindan başarılı tek çalışma bakanına rastladık mı? Zira bu dukalar yandaş ve yanlış bilgi vererek, bakanları yanıltmışlardır. Emekliler açlık sınırının altında aldıkları maaşla hayat savaşı vermektedir. Emekliler ya ek iş peşinde, veyahut sektör artıkları toplamayla karşı karşıyadırlar” dedi. Dernek olarak gelişmiş ülkelerde tatbik edilen aile hekimliğinin gelmesi amaciyla hatri sayilir büyüklükte ugras verdiklerini laf eden Öz, uygulamanın evvel başladığı dönemde, reçete okuma ücreti, ilaç katkı hissesi alınmadığına dikkat çekerek, “Bugün bunların hepsi var. Emekli, maaşımdan kesilir diye doktora gitmez oldu. çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli maaşını alırken bordro verilirse mesele kökünden çözüme kavuşturulur. ama bu mesele şu anne civarindan çözümlenemedi” diye konuştu.

01szt08a_ist_izm_ank_ant_trb

Maaşlar hızlı eridi

Emekli dernekleri içinde 1.5 milyon aza ve memleket genelindeki örgütlenmesi en önde gelen çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli sivil cemiyet kuruluşlarından var olan ülkemiz Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, sigorta mevzuatında yapılan değişikliklerin dogruluk kaybına yollar açtığını söyledi. Ergün, “Özellikle tek Ekim 2008 itibarıyla yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun, güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranını düşürdüğünden, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylıklarında yarı yarıya erime görülmüştür” dedi. “Sigortalı çalıştıkça, çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığının düşmesi, sigorta sistemiyle bağdaşmamaktadır” diyen Ergün, 2000 sonrası çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olanların intibakları ile aylıklarında eşitlik sağlanması gerektiğini söyledi. Emeklilerin, kullandıkları kredileri ödeyemez vaziyete düştüklerini laf eden Ergün, “Bankaların çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylığının tamamına el koyması, emeklilerin hayatını yok sayan tek uygulamaya dönüşmüştür. Yargının bankaların kararlarına müdahale etmemesi karşısında, bu konuyla alakali yasal düzenlemeye gidilmeli ve bankaların keyfi uygulamalarına nihayet verilmelidir. sağlık Uygulama Tebliği (SUD) ile kazançlan katkı payları emeklilerin sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmış. Özel hastanelerin yüzde 200’e civarindan ek ücret almalarını öngören düzenleme, emeklinin istediği hastaneye gitme ve istediği doktoru seçenek etme özgürlüğünü elinden almıştır” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *