Dünya

Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti dış basının ilgi odağı

.imgtaa { display: block; position: relative; } .imgtaa img{ display: block; } .imgtaa span{ position: absolute; right: 0; bottom: 5px; background:url(‘https://icdn.ensonhaber.com/resimler/ads/aa.png’) no-repeat; width: 37px; height: 27px; display: block; }

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bir gün evvel gittiği ve tek sıra müzakere gerçekleştirdiği Yunanistan gezisi İngiliz ve Amerikan basınında yer buldu. bazı açık sözlü derken bazı gergin dedi.

Erdoğan'ın Yunanistan ziyareti dış medyanın alaka odağı

“SERT BİR SÖYLEM”

Guardian“Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin başlangıcında kati tek söylem benimsedi” başlıklı yazıda, 65 sene ardindan tek Türk cumhurbaşkanının Atina’ya yaptığı bu evvel resmi ziyaretin “hasmane tek şekilde” başladığını argüman etti.

“PAVLOPOULOS ŞOKA GİRDİ”

Gazete Lozan Antlaşması ile ilgili; “Atina’ya adımını atmasından Yalnızca tek saat ardindan (Erdoğan), Yunan cumhurbaşkanına 1923 seneninde imza adan Lozan Antlaşması’nda için dini özgürlüklerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.” derken; Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos amaciyla Erdoğan’ın sözleri üstüne “açıkça şoka girdiğinin görüldüğünü” yazdı.

“SÖZ DÜELLOSU”

Pavlopulos’un Erdoğan’ı karşılarken Lozan konusundan bahsetmesi iki Cumhurbaşkanı arasında beklemediginiz tek laf düellosu yarattı. Erdoğan, Lozan Antlaşması’nın güncellenmesi gerektiğini savunurken, Yunanistan ise antlaşmanın “müzakereye açık olmadığını” savunuyor.

Guardian ayrıca, Erdoğan’ın ziyareti hasebiyle Atina’da fevkalade tedbirler alındığını da geniş tek şekilde aktardı:

“Başkent genelinde iki bin 800 polisin görev yaptığı, çatılara keskin nişancı ve komandoların yerleştirildiği ve koku uzmanı köpekler ile bomba imha ekiplerinin getirildiği, yakın tarihin en hatri sayilir büyüklükte güvenlik operasyonlarından biriyle Atina’da hayat derhal hemen durma noktasına geldi. ama Türk lider, tek istikametten bu hoş karşılama amaciyla ev sahiplerine teşekkür ederken, başka istikametten da söylemini sertleştirdi.”

.mte20{ margin-top:-25px; z-index:1; } h6.timg{ float:right; height:25px; line-height: 25px; padding-left:5px; padding-right:5px; opacity:.8; font-size:10px!important; z-index:2; position:relative; background-color:#ebebeb; } .fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-25px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *