Siyaset

Eski Milli Eğitim Bakanı Dinçer’den TEOG’un kaldırılmasına tepki

AKP’li Daha önceki bakanimiz Ömer Dinçer, Habertürk gazetesindeki “OKS, SBS, TEOG derken…” başlıklı yazısında, “Sayın Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz hafta yaptığı tek tv söyleşisinde, TEOG’u yanlış bulduğunu ve kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu tür sınavlar Sahiden kaldırılmalıdır. Ama var şartlarda bu imtihanları kaldırmak mümkün müdür?” diye sordu.

“UZUN YILLARDAN BERİ SINAV SİSTEMİNDE KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILAMAMIŞTIR”

“Ortaöğretime geçiş imtihanları her vakit tartışmalı oldu. Yalnızca sınavlar değil, Ayrı olarak imtihan sisteminin sıklıkla değiştirilmesi de eleştirildi” diyen Ömer Dinçer şöyle ayni ritimde devam etti:

“Başlangıçta OKS isimiyle tatbik edilen sınavlar, AK Parti hükümetleri döneminde, evvel SBS, ardindan da TEOG olarak anıldı. Öncelikle imtihan sistemlerinin çok değiştiği iddiasının yerinde tek değerlendirme olmadığını belirtmeliyim. Zira uzunca senelerden beri imtihan sisteminde köklü tek farklık yapılamamıştır. Hep birlikte tek Sual soralım: Felsefesi ve esas yaklaşım tarzı, emeli ve metodu farklılaşmayan tek sistem değişmiş sayılır mı? isimleri ne olursa olsun, bu sınavların hepsinin yaklaşım tarzı, emeli ve metodu hep aynıdır: Talebeyi sınavdaki başarısına göre seçer, sıralar ve yerleştirir.

Başka tek ifadeyle, bu sınavlar öğrencinin öğrenmesini, seneden seneye gelişimini ve öğretmenin yeterliliğini ölçmez. Öğrencileri o sınavdaki doğru cevaplarının sayısına göre en başarılıdan en başarısıza göre sıralar. bu yüzden OKS’den SBS’ye ve SBS’den TEOG’a geçerken yapılan değişiklikleri sistemik tek farklık değil, ikincil derecede (sınav sayısı ile uygulama şeklinde) yenilemeler olarak görmek gerekir. Başka bir deyişle imtihan sisteminde felsefe, vizyon ve stratejik nitelikte değil, Strateji seviyede farklıklar yapılmıştır.”

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *