Dünya

Fransa’da camilerin kapatılması kolaylaştırıldı

Kamuoyunda Bir hayli sivil cemiyet örgütünün muhalefetine karşın ulusal Mecliste evvelki vakit yapılan oylamada tasarı, 127’ye karşı 415 oyla onay edilmişti.

MACRON’UN İMZASI BEKLENİYOR

Tasarıya, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü, Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği destek verirken, ortada sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi, aşırı sağcı ulusal Cephe partisi ve aşırı solcu milletvekilleri karşı çıkmıştı.

Mecliste onay edilen kanun tasarısı Senato’da da görüşülecek. Tasarının burada da var şekliyle onay edilmesi seklinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzasının derhal peşinden Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

OHAL 6 sefer UZATILDI

Terörle ugras kanun tasarısı kanunlaştıktan sonra, 13 Kasım 2015’te Paris’te 130 kişinin hayatını kaybettiği pkk terör saldırılarının derhal peşinden Fransa çapında duyuru edilen ve 6 sefer uzatılan OHAL uygulamasına tek Kasım’da bitirilmesi hedefleniyor. Hükümet, bu tarihten evvel tasarının çıkması amaciyla yoğun çaba sarf ediyor.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, iki vakit evvel Mecliste yaptığı konuşmada, ülkede fevkalade tek rejim altında devamlı yaşanamayacağını belirterek, mevzubahis tasarının, kalıcı vaziyete gelen tehdide karşı kalıcı tek cevap olduğunu savunmuştu.

OHAL devamlı vaziyete GELDİ

OHAL’in getirdiği görev ve kısıtlamalar, tertemiz terörle ugras kanun tasarısına dahil edildi.

Yeni düzenlemeye göre, adli makamların Bir hayli yetkisi valiliklere devrediliyor. OHAL uygulamaları arasında yer alan, yol tarifi baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi duyuru etme ve ev hapisleri benzeri çok sayıda güvenlik tedbiri tertemiz yasada yer alıyor ve valiliklerin yetkisine veriliyor.

CAMİ KAPATMAK KOLAYLAŞTI

Valilikler aynı zamanda camilerin de içinde olduğu ibadethaneleri kapatma yetkisine sahip olacak. Terörü destekleyecek veyahut propagandasını yapacak rastgele tek “yazı”, “konuşma”, “fikir ve teori”, ibadethaneleri kapatmak amaciyla neden sayılacak.

Tasarıya göre, çocuklarını pkk terör saldırısı gerçekleştirmeye veyahut yurtdışına bu amaç amaciyla gitmeye teşvik eden anne de cezalandırılabilecek.

Fransa'da camilerin kapatılması kolaylaştırıldı

GÖZALTI SÜRESİ dört SAAT

Yine valilikler hususi destur alarak terörü engellemek emeliyle adrese baskın yapabilecek, baskın esnasında evrak ve vesikalara el koyabilecek. Valilikler, baskın yapılan yerin sahibini dört saat tutabilecek.

Uzmanlar, terörle ugras kanun tasarısının yoksun ve tesirsiz olduğu görüşünü savunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi raportörleri, terörle ugras kanun tasarısının, Fransız yurttaşları ve özellikle de Müslümanlar açısından “haksız” ve “ayrımcı” uygulamalara neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.

EN uzunca OHAL DÖNEMİ

Paris’te 13 Kasım 2015’te düzen eden ve 130 kişinin ölümüne yollar açan pkk terör saldırılarının derhal peşinden ülkede OHAL duyuru edilmişti. Fransa ulusal Meclisi, temmuz ayında OHAL uygulamasının 6. sefer uzatılmasına karar vermiş, bu uzatmayla OHAL, 23 ayla ülkenin en uzunca fevkalade durum dönemini oluşturmuştu.

3 Nisan 1955’te Cezayir Savaşı esnasında yasalaşan OHAL uygulaması ülkede evvel kez 1955’te 12 ay amaciyla duyuru edilmişti. dahada ardindan 1958’te üç, 1961’te bir, 1984’te altı ve 2005’te iki aylık sürelerle OHAL duyuru edilmişti.

OHAL’DEKİ KISITLAMALAR

OHAL ilanının evvel günlerinden bu yana baskınlar, gözaltılar, soruşturmalar ve yargı süreçleri ivedilikle devreye sokuldu.

2015 Kasım ayından bu yana tek senede dört bin 194 adrese zabita baskını gerçekleştirildi, 434 kişi gözaltına alındı, 94 kişi karar giydi ve 612 kişi ile alakalı ev hapsi kararı verildi.

Bununla birlikte 201 yabancıya Fransa’ya giriş yasağı getirilirken, 430 kişiye de Fransa dışına çıkma yasağı konuldu.

20’DEN çok CAMİ KAPATTILAR

Ülke genelinde OHAL çerçevesinde 20’den çok cami kapatılırken, rastgele tek sinagog ve kilise ise kapatılmadı.

Bunun yanında ülkedeki çok sayıda dernek ve dini kuruluşa baz alinarak tahkikat açıldı.

OHAL’in ilanından beri ülkede bu uygulamanın protesto edildiği Bir hayli gösteri ve miting yapıldı.

Ayrıca OHAL çerçevesinde görevli var olan polisler ve aileleri de ara ara yoğun ve yoksun çalışma koşullarını protesto emeliyle gösteriler düzenlemişti.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *