Güncel

HDP’li Baydemir ve Öcalan’ın yargılandığı dava

HDP sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ile ilgili “Örgüt propagandası” uygulamak suçundan açılan davanın 6’ıncı duruşması ile Milletvekili Dilek Öcalan hakkında, Viranşehir kazasinda terörist cenazesine katılmasından dolayı açılan davanın 5’inci duruşması, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya HDP’li milletvekilleri katılmazken avukatları ise hazır bulundu.

Duruşmada müdafaa yapan Osman Baydemir’in avukatı Emrah Şeyhanlıoğlu, müvekkilinin yaptığı konuşmayı mecliste de yaptığını belirterek davanın düşmesi isteginde bulundu. Fezlekeyi hazırlayanların şu anda görevi başında olmadığını argüman eden Şeyhanlıoğlu, “Şanlıurfa’nın Halfeti kazasinda yaptığı tek konuşmasında Cizre’de katliam yaşanıyor. Bu katliamlar sirayetini Ankara’da buluyor’ şeklindeydi. Ancak bu fezlekeyi hazırlayan kolluk kuvvetlerinin akıbeti bilinmiyor. Ancak başsavcı tek vekil ile ilgili düzenlenen fezlekeyi inceleyip aleyhine kanıt toplarken, lehine de kanıt toplamalıdır. Eğer başsavcı 17 Mart 2016 tarihinden iki ay art gitseydi, hata unsuru taşıdığı söylenen bu cümlenin fazla daha serti ile karşılaşacak ve bunun kürsü dokunulmazlığı kapsamında kaldığını görecekti. 12 sayfalık iddianamede ayrıntılı olarak hata unsuru olarak görülen 2 cümle defaatle meclis kürsüsünde söylenmiştir” ifadelerini kullanarak davanın düşmesini istek etti.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan amaciyla “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle açılan davada, avukat Sevda Çelik Özbingöl, mütalaaya katılmadıklarını belirterek müddet talep etti.
Mahkeme her 2 duruşmayı da 9 Kasım’a erteledi.

Şinasi İnan

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *