Spor

Hidayet Türkoğlu: Her koşulda kızlarımızın yanındayız

Hidayet Türkoğlu, Milli Takım’a destek için geldiği Prag’da konakladığı otelde, AA muhabirine özel açıklamalarda bulundu.

Çeyrek finalde elenmelerinin üzücü olduğunu aktaran Türkoğlu, şöyle konuştu:

“İnsan arzu eder istemez her mağlubiyetten ardindan üzülüyor. Her vakit söylediğimiz benzeri bu spor hayatının tek parçası. Kazanmak benzeri kaybetmek de var. Kızlarımız grupta çok güzel oynamıştı. Çeyrek finalde çok güzel oynayan tek Yunanistan vardır karşımızda. Sıkıntı yok. Biz yönetim olarak her koşulda kızlarımızın yanındayız. Yeni tek oluşum içindeyiz. Bizim hedefimiz dünya ve Avrupa şampiyonalarının hepsine katılmaktır. Kızlara da bunu dile getirdim. Umarım olan iki maçı da kazanırız.”

A Milli Kadın Basketbol Takımı’nın nihayet yıllarda Türkiye’ye büyük sevinçler yaşattığını belirten Türkoğlu, yarın klasman maçında Slovakya’yı yenerek 2018 Dünya Şampiyonası’na gitmeye dogruluk kazanacaklarına inandığını aktararak, “Her maçın değeri farklıdır. Kızlarımızda bunun bilincinde. Yeni oluşumu sonununa civarindan destekliyoruz. Önemli var olan kızlarımızın, eylül ayında da bay takımımızın sahadaki duruşu ve karakteridir Biz bunu görünce çok mutluluk dolu oluyoruz. Başarıyı her biri bekler. Önemli var olan karakteri alana koyabilmek. Hem kadınlar da ayni zamanda da erkeklerde kuşak değişikliği yaşıyoruz. Avrupa şampiyonasında kızlarımızın elinden gelenin en iyi olanini yaptığına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“2023 hedefi için adımlar atıyoruz”

Hidayet Türkoğlu, orta ve uzun vadede önemli başarılar için adımlar atmaya başladıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni yönetim olarak bazı şeyleri gerçekten çok düşünüyoruz ve planlıyoruz. Jenerasyon farklığı yaşıyoruz. Baktığımız vakit bizim altın kuşak diyebileceğimiz 2001-2002 doğumlu oyuncularımız var. Bunların süre alabileceği, bizzat kendilerini geliştirebileceği tek organizasyon uygulamak üzereyiz. 2023 senesi hedefi için attığımız önemli adımlar var. Her koşulda ulusal takımlar olarak bütün turnuvalara katılmak istiyoruz. Erkek Milli Takımımızın ilk kez olimpiyata gitme hakkını kazanmalıyız. Bunlar değişmeyen hedeflerimizdir. 2023’e doğru tasarılarımızı dediğimiz jenerasyonla yapmaya başladık.”

“Beklentilerin farkındayız”

TBF Başkanı Türkoğlu, eylül ayında Türkiye’de düzenlenecek Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda Milli Takım’dan beklentilerin farkında olduklarını dile getirdi.

Ay-yıldızlı ekibin tek jenerasyon farklığı yaşadığını belirten Türkoğlu, “Kadın takımımızla belli bir süre tecrübelendik. Eylül ayında Avrupa Şampiyonası çok başka olacaktır. Evimizde olacağız. Beklentiler yükselecek. Jenerasyon değişikliğini dile de getirsek beklentilerin farkındayız. Milli Takımlar Direktörümüz Haluk Yıldırım, menajerimiz Kerem Tunçeri, başantrenörümüz Ufuk Sarıca gerçekten güzel çalışıyor. İyi de tek kadro alana süreceklerine inanıyoruz. Önemli var olan oradaki takım ruhunu, birlikteliği alana yansıtmamızdır. Türk halkı böyle tek takımı her an desteklemiştir. O havayı oluşturmalıyız. Başarı da gelirse ülke olarak çok mutluluk dolu olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Tribünde maç izlemenin güç olduğunu aktaran Türkoğlu, “Bir türlü tribünde maç izlemeye alışamadık, diyebiliriz. Milli Takım için sahada yıllarımızı verdik. Şimdi ise Milli Takımı tribünden izlemek belli bir süre tuhaf tek duygu. Bu işimizin tek parçası. Önemli var olan burada kızlarımızla beraber olmaktı. Eylül ayında da bay takımımıza tribünden desteğimizi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

“Galatasaray ve Anadolu Efes, Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynayacak”

Hidayet Türkoğlu, Galatasaray ve Anadolu Efes’in istikbal sezondan bu yana maçlarını Sinan Erdem Sğor Salonu’nda yapacağını aktardı.

Göreve geldiklerinde federasyonun tesis mananında bir sıkıntısı olduğunu ayrım ettiklerini belirten Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Güzel tek tesis yapmayı planlıyoruz. Bunu da tek lansmanla kamuoyuyla paylaşacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza tek kez dahada teşekkür etmek istiyorum. Büyük tek destek veriyor. Milli takımlarımıza idman ve kamp imkanı var olan güzel tek tesis kazandırmak istiyoruz. Bundan sonraki süreçte sebep Galatasaray gerekse Anadolu Efes, maçlarını Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynayacak. İnşallah sıkıntısız tek süreci dahada atlatmış oluruz.”

“Fikstüre uyacağız”

Türkoğlu, Erkek Milli Takımı’nın eleme maçlarıyla THY Avrupa Ligi’nin fikstürünün çakışmasıyla alakalı yaşanan tartışmalara da değinerek, şunları belirtti:

“Federasyon olarak bize düşen görevi yapacağız. Daha önce de söyledim, bu Avrupa Ligi’yle FIBA arasındaki tek problem. İki kuruluş arasında çözülmeli. Kulüpler ve oyuncular bu konuya iç edilmemeli. Fikstür her halükarda uymaya çalışacağız. Milli Takımımızın kampı olunca, sporcularımız da gelecektir. Milli Takım ortamı çok farklıdır. O süreçte de oyuncular ulusal takımı sahiplenecektir. Zor ve yoğun tek süreç olacaktır. Federasyon olarak Milli Takımın başarısı için elimizden geleni yapacağız.”

Türkoğlu nihayet olarak tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, “Herkese güzel bayramlar diliyorum. Buraya gelerek Kadın Milli Takımımızı destekleyenlere ve tv karşısından dua edenlere de çok teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA
 

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *