Sağlık

İş stresi deyip geçmeyin

Uzman Klinik Psikolog Pelin Su Uzun, “Kişide fiziksel ve psikolojik dengesizlik olusturan zihinsel ya da fiziksel yorgunluk vaziyeti kısaca iş stresini bu şekilde özetlemek mümkündür. Burada dikkat edilmesi şart olan nokta, yepyeni bir şeyler başarma öğrenmenin doğasında daima baski olduğu bundan bütünüyle kaçınmanın olası ve doğru olmadığıdır. Nitekim, düşük düzeydeki stresin, bireyi yepyeni çözüm yolları aramada motive edebileceği, dolayısıyla zarar veren değil, faydalı olduğu ifade edilmektedir. Zararlı olan, fazla düzeydeki menfi strestir” dedi.
Stresin, kendisini alana getiren anne parçaların toplamından fazla daha çok bir değere sahip olduğunu ifade eden Uzun, “Bedenimizin fiziki ve tinsel sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile meydana çıkan psikolojik ve fiziksel etkileri oldukça fazladır; sizde gözlemlenen, uyku bozuklukları, etraf ile ilişkinin bozulması bunlardan sadece birkaçıdır. Birey olarak strese karşı reaksiyon verme sürecinin “Alarm” vaziyeti ile başladığını belirtmek mümkündür. Vücudumuz ve zihnimiz bize içerisinde bulunduğu vaziyetten hoşnut olmadığını ifade eden birtakım göstergeler sunar bunu algılar ve stresli vaziyetten kurtulmak amaciyla bir şeyler yapmazsak yani baski yaratan şey (tehdit) ortadan kalkmazsa bünye tek sonraki aşama var olan “Tükenme” vaziyetine geçebilir, bunu engellemek yerine sizin amaciyla kendinize şu sualleri sormanızda yarar var” ifadelerini kullandı.

Bireyin kişilik yapısı ve stresle başa çıkma vaziyetinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Uzun, “Çözüm yolu her kişiye göre farklılaşıyor olsa da bilinmesi şart olan önemli noktalar şunlardır; Yaşadığınız baski sizi başarıdan veyahut istediğiniz şeyden uzaklaştıryorsa ve ziyan vermeye başladıysa eylem planı oluşturmak önce aşamadır bu vaziyeti nasıl düzeltebilirim? Sahiden yaşadığım strese kıymet bir kazanç elde edecek miyim ? Cevabınız olumsuzsa sizi yıpratan bu zamani bitirmek dahada sağlıklı olacaktır. Bunun yanında ruh sıhhati çalışanlarından bilinçli bir yardım alma, psikolojik belirtileri düzeltme ve vaziyeti daha sıhhatli değerlendirmenizi sağlama açısından faydalı tek yöntem olabilir. Yine Gevşeme Teknikleri, Meditasyon, stresli ortamlardan uzaklaşmak amaciyla ilave rahatlatıcı etkinliklerin çoğaltılması, başvurulacak çözüm yolları arasındadır” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *