Sağlık

Kanal tedavisi sonrası uzun süreli ağrılara dikkat!

Diş ağrılarının nedenleri arasında çürükler hatri sayilir büyüklükte bir oranı teşkil etse de, hiç çürüğü olmayan dişlerde de kimi farklı nedenlerle ağrıların oluşabiliyor. Diş ağrısı sadece diş çürüklerine mi işaret eder? Kanal tedavisi yapılmış dişlerde ağrı olur mu? Oluyorsa bu neye işarettir? Uzmanlar, bu sebeplere sinüzit benzeri komşu anatomik yapıların iltihapları, diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları, diş eti çekilmesi neticeninde kök yüzeyinin açığa çıkmasının da sebep olabileceğine işaret ediyor. Diş ağrılarının titiz klinik ve radyografik incemeler ile yapılan analizler neticeninde kaynağının saptama edilebildiğini ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan, hissedilen ağrının kaynağı saptama edilerek konservatif (koruyucu) yaklaşımlarla veyahut daha radikal tek karar var olan kök kanal tedavisi uygulanması ile hastada fonksiyon kaybı olmaksızın bu ağrıların önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

‘Kanal tedavisi yine gözden geçirilmeli’

Kanal tedavilerinin suanki teknolojilerinin sunduğu donanımlar ile beraber yüzde 90 oranda bir seansta yapılabilir vaziyete geldiğine vurgu yapan Dr. Dt. Dilara Arslan, dişin enfeksiyon derecesinin işaretçileri göz önünde bulundurularak doktor tarafından belirlenmis seans ya da seanslar sonrasında ideal tek kapama ile kanal tedavilerinin tamamlanacağı bilgisini paylaşıyor. Dr. Dt. Arslan, kanal tedavisinin bitimi sonrasında önce bir hafta içerisinde hastada gelişen hafif şiddette var olan ağrılar ya da dişin üstünde basınçla gelişen ve gittikçe azalan ağrılar beklenilen tek durum olarak tanımlanırken; dahada uzun sürelerde süre gelen ve dişin fonksiyona girmesini engelleyen ağrıların doktor tarafından yine gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Dinmeyen diş ağrıları

Dişin tipi ve anatomik lokalizasyonu, randevu sayısı, kanal tedavisi sırasında kullanılan enstrüman ve solüsyonlar, kullanılan teknikler benzeri kanal tedavisi sonrası gelişen bu ağrıların seviyelerini etkileyen birçok faktör bulunduğunu ifade eden Dr. Dt. Arslan, “Kanal tedavisi tamamlanmasından tek hafta geçmiş olmasına karşın şikâyetlerde azalma görülmeyen vaziyetlerde hasta kesinlikle hekimi ile bağlantıya geçmelidir ve müddet gelen yakıntılar klinik ve radyografik olarak yine gözden geçirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon gelişebilir

Kanal tedavisi sonrası yapılan dolguların yükseklik kontrolünün ayrı tek önem kazandığına işaret eden Dr. Dt. Dilara Arslan, “Her kişinin yapılan tedavilere gösterdiği cevap farklı olabileceği benzeri aynı kişinin değişik dişlerine yapılacak tedavilerde gelişen cevaplarda da ayrımlar olabileceği unutulmamalıdır” dedi ve ekledi: “Kanal tedavisi öncesi ya da sonrası hiçbir şikayetiniz olmasa bile kronik ilerleyen enfeksiyon ihtimallerini minimuma indirmek amaçlı senede 2 sefer diş hekimi muayenesi olmalıyız.”
 

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *