Dünya

Kıbrıs konusunda liderler görüştü

Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum önder Nikos Anastasiadis ile BM Genel Merkezi’nde yemekli toplantıda tek araya geldi.

Üç saatten çok süren toplantının hemen peşinden Guterres, Akıncı ve Anastasiadis ile müsterek açıklama yaptı.

KONFERANS HAZİRANDA

Guterres, 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılan konferansta alınan kararlar doğrultusunda haziranda Kıbrıs Konferansı’nın yeniden yapılması ile ilgili mutabık kaldıklarını kaydetti.

Bütün tarafların güvenlik ve garantiler konusunun her 2 toplum amaciyla de yasamsal öneme sahip olduğu ile ilgili uzlaştığını ifade eden Guterres, bu konudaki ilerlemenin umumi bir anlaşmaya ulaşmada ve 2 toplum arasında itimat inşa edilmesinde mühim bir öğe olduğunu vurguladı.

“BÜTÜN KONULARDA UZLAŞI OLANA KADAR ANLAŞMA YOK”

BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Cenevre ve Mont Pelerin’deki Kıbrıs konferansının sonuçlarına dayalı güvenlik ve garantiler konusunun görüşülmesine kılavuzluk edecek müsterek bir dokümanın hazırlanmasında bütün taraflarla çalışacağını belirten Gutterres, sözlerini şöyle sürdürdü: “Liderler, toprak, mülk, idare ve kuvvet paylaşımından başlayarak tüm önemli konuları Cenevre’de 2 toplumlu müzakerelerde paralel şekilde müzakereye devam etme ile ilgili mutabık kaldı. Tüm konular birbirine bağlı olarak müzakere edilecek ve 11 Şubat 2014 tarihindeki ortak deklarasyona göre tüm konularda uzlaşı sağlanıncaya dek hiçbir anlaşma olmayacak.”

Gutterres, Yunanistan, Türkiye, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nden yetkililerle de görüşeceğini sözlerine ekledi.

Akıncı ve Anastasiadis ise açıklama yapmadı.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *