Ekonomi

Kuyumcular, ‘herşey dahil sisteme’ karşı savaş açtı

Mücevher İhracatçıları Birliği ile aynı zamanda Türkiye’nin en köklü mücevher markalarından biri var olan STORKS’un yönetim heyeti Başkanı Ayhan Güner ve ARC yönetim heyeti Başkanı Ali Söğüt, kuyumcuların nihayet dönemlerde yaşadıkları problemleri dile getirmek amaciyla tek medya toplantısı düzenledi. Turizmde nihayet senelerde başlanılan paket sisteminin kuyumcuları menfi istikamette etkilediğini belirten Güner, başlattıkları projeyle birlikte sisteme karşı harp açtıklarını dile getirdi. Ali Söğüt ise, kuyumcuların turistlere direk gerçekleştirdiği satışın dışsatım olduğuna vurgu yaparak, kuyumcuların ülkeye katma kıymet sağladığına dikkat çekti.

“Avrupa’da 10’a yakın mağaza açmayı hedefliyoruz”

Kuyum turizmi ile Türkiye’nin oluşturduğu katma değeri yükseltmek istediklerini belirten STORKS yönetim heyeti Başkanı Ayhan Güner, 8500 metrekarelik büyüklüğü ile Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte mücevher mağazasını 10 senede tek milyona yakın ecnebi gezgin geldiğine dikkat çekti. STORKS’un Antalya’daki mağazasında Tamamiyle turistlere satış yapıldığını belirten Güner, her katın ayrı kültürel yapılara sahip ecnebi gezgin gruplarına hizmet ettiğini ve vasati 35 dakikada satış işlemi yapıldığını belirtti. Amaçlarının Türk mücevherini hayat çapında markalaştırmak olduğunu söyleyen Güner, “Bugün Türkiye’de 25 mağazamız var ve iki sene içinde 50 mağazaya çıkmayı hedefliyoruz. Yurtdışında da Almanya, Fransa, Romanya, Polonya ve Rusya başta olmak üzere mühim ülkelerde bu süre zarfında 10’a yakın mağaza açmayı hedefliyoruz. Bu ülkelerdeki Franchise aday ları ile görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye’nin mücevher markası olarak büyüyeceğiz” diye konuştu.

“Herşey dahil sisteme karşı harp açtık”

Türkiye’ye dahada çok ecnebi gezgin gelmesini ve dahada çok turiste mücevher satmak istediklerini belirten Güner, Antalya, Kuşadası, Alanya, Side benzeri turistik merkezlerde nihayet 20 senede binlerce kuyumcunun kapanmasının ülkemiz açısından üzüntü veren olduğunu diler getirdi. Turizmde her şey dahil sisteminin iflas ettiğini belirten Güner şöyle konuştu:

“Kötü Vaziyetin esas birinci sebebi, herşey dahil sistemi. Herşey dahil sistemi 10 senede bütün çarşıları bitirdi. 20 sene evvel 10 katı dahada kaliteliydi çarşılar. Bu sistem çıktı şimdi herşey bozuldu. ecnebi gezgin otelden dışarı çıkmazsa ne oluyor? Dükkanlar iş yapmıyor ve kapanıyor. Biz ise o dükkanların açığını kapatmak amaciyla bunun benzeri tek sisteme geçiyoruz. Acentalar buraya ecnebi gezgin getiriyor ve biz onlara esya satmaya çalışıyoruz. Bu herşey dahil sisteme karşı tek savaş.”

Dubai örneği

Dubai’nin mücevher ticaretine tanıdığı imtiyazlar hasebiyle uzunca yıllar mühim tek ticaret merkezi olduğunu ve Yalnızca Dubai havalimanından senede 12 ton altın mücevher satıldığını belirten Güner; Türkiye’nin de kuyum ticaretini kolaylaştırmak amaciyla mühim tek moda yakaladığını şu sözlerle ifade etti:

“Kuyum turizmi ülkemiz amaciyla çok önemli. dahada alacağımız çok yol, yapacağımız çok iş var. İnsanlara bu erken tek iki haftalık konaklamayı 200 Euro’ya satıyoruz, yeryüzünde bunun benzeri tek şey yok. Türkiye’de kuyum ticaretinin kolaylaşması seklinde Dubai’den kaçan bütün yatırımcıları da kuyum turistlerini de Türkiye’ye çekebiliriz. bu erken Dubai’de havalimanında senede 12 ton altın takı satılması dahi kuyum turizminin ne civarindan mühim olduğunu gösteriyor. Türkiye’de de bunu sağlamalıyız; yoksa yaşanan her menfi olay ve yayınlanan menfi havadis turizme zarar veriyor. hemide gelen ecnebi gezgin sayısı artacak, ecnebi gezgin niteliği yükselecek ve ülkemizin dışsatım katma değeri de bizleri gururlandıracaktır. Zira erkek geliyor burada iki bin euro’ya tek yüzük alıyor; ülkesine gidip sigorta yaptırırken 3-4 bin avro kıymet biçtikleri vakit müşterimiz bize teşekkür ediyor. Aradaki kar da ülkemize turizm geliri olarak art dönüyor.”

“Biz, dışsatım yapıyoruz”

Antalya’da Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte mücevher mağazasını işlettiklerini belirten ARB yönetim heyeti Başkanı Ali Söğüt de turiste direk satışın dışsatım civarindan kıymetli olduğunu söyledi. Yaptıkları işin dışsatım olduğunu müdafaa eden Söğüt, Türkiye’nin kısa müddette yabancıya satış ve ihracatta hudutları zorlayacağını ve kuyum turizmi ile ihracatta katma değerin yükseleceğini söyledi.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *