Spor

Madalyayı kaybeden milli sporcu sahada yaptıklarıyla Fair-Play’e aday gösterildi

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 12-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda 2 Türk sporcu arasında yaşanan vaka diğer sporculara örnek oldu.

100 metre finaline olan iki Milli atlet Mizgin Ay ve Nimet Karakuş arasında yaşanan his dolu anlar, İslami Dayanışma Oyunları’na damga vurdu.

OLAY NASIL YAŞANDI

Milli Atlet Mizgin Ay, 100 metre finalinde Nimet Karakuş’u geçtiğinden habersiz, dereceye giremediğini sanarak ağlamaya başladı.  Rakibinin ağladığını gören Nimet Karakuş, rakibi Mizgin Ay’a sarılarak avuntu etmeye başladı. Mücadelenin hemen peşinden rakibinin kendisini geçtiğini hakemlerden öğrenen ve sahayı terk etmeyen Nimet Karakuş, derecelerin açıklanmasını beklemeden Mizgin Ay’ın yanına gittikçe “Ağlama kardeşim sen nihayet anda beni geçtin ve bronz madalya kazandın” diyerek spordaki kardeşliğe vurgu yaptı.

Dereceler açıklandıktan ardindan Nimet Karakuşu nihayet metrede geçerek bronz madalyanın sahibi var olan Mizgin Ay ise yaşanan bu olaydan sonra, ”İyi ki Nimet abla benzeri bir sporcu ile yarışıyorum. O’nu nihayet anda geçmeme rağmen, kaybettiğimi düşündüğüm için beni avuntu etti. Oysa bendeniz son anda Nimet ablamın elinden madalyayı almıştım. O bunu bilmesine karşın beni avuntu ederek çok örnek tek sporcu olduğunu gösterdi” dedi.
 
FATİH ÇİNTİMAR: ”GURUR DUYUYORUM”

Yaşanan bu olayın hemen peşinden Türkiye Atletizm Federasyonu Nimet Karakuş’u Fair-Play’e aday gösterdi. Başkan Fatih Çintimar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Kendisinden küçük tek sporcuya nihayet anda geçilerek madalya kazanamayan ve kaybettiğin sanan rakibini bu şekilde avuntu eden Nimet Karakuş kardeşimi kutluyorum. O tek sporcunun nasıl tek ahlaklı olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Atletizm Milli Takımında ve Türk sporunda Nimet benzeri sporcuların olmasından gurur duyuyorum. Saha içinde yaşanan bu vaka bize göre Fair-Play’lik tek olaydır” diye konuştu

 

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *