Dünya

Mandela Etkisi nedir

 

Hugo ile Tolga Abi programında yaşanan argo vakası derhal hemen her biri tarafından hatırlanıyor, veyahut Nelson Mandela’nın 80’lerde hapishanede öldüğü… Aslında bunların hespi tek yanılgı. Zira olduğunu argüman etiğimiz şeyler aslında gerçekte yok.

MANDELA ETKİSİ NEDİR

Mandela tesiri isminden de anlaşılacağı üzere, nelson Mandela’dan gelmektedir. Nelson Mandela’nın hapishanede can verdiğini argüman eden insanlar, 2013 seneninde kara tenli özgürlük savaşçısı yasama gözlerini yumduğunda “nasıl Başka bir deyişle Mandela hapiste can vermemiş miydi?” suallerini sormuştu. Ve bu suali soran kişi öylesine fazlaydı ki hatri sayilir büyüklükte tek infiale kapı araladı mandela etkisi.

Mandela tesiri nedir

MANDELA’NIN alana ÇIKIŞI

Mandela Etkisi, aslında hatri sayilir büyüklükte tek grubun tek bilgiyi veyahut olayı yanlış aktarmasından kaynaklanan kitlesel tek yanılsama. Bu çoklukla medya üzerinden yapılan tek yönlendirme olabileceği gibi, kişisel oalrak kulaktan kulağa yapılan aktarımın neticesi olarak da görülebilir.

Özellikle siyasetçi veyahut ölümü benzeri vaziyetler bunlara örnek. Hem de abartı, rant ve sırf tiraj amaciyla yapılan yalan içerikler de bu Mandela Etkisi’ne katkı sağlamakta. Bunun benzeri Mandela etkilerinin en mühim örnekleri Monopoly karakterinin gözlüğünün olmaması, Alman oto devi Wolksvagen’in simgesi ve Walt Disney’in karakteri Mickey Mouse’nin aslında pantolon askısının bulunmaması benzeri örnekleri bulunmakta.

Mandela tesiri nedir

BİLİMSEL AÇIKLAMASI EDİR

Konu ile alakalı ilmi tek İzah Daha yapılamasa da, söylenebilen en mantıklı gerçeğin, bilinçaltımızın işe yaramayan verileri gizlediği alana bu verileri işlememiz olduğu söylenmekte. tek dönemin en meşhur konularından var olan Mandela tesiri Daha tam oalrak açıklanamıyor.

 

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *