Ekonomi

Medya Takip Merkezi Ağustos ayı ekonomi başlıklarını açıkladı

Medya Takip Merkezi (MTM), Ağustos ayında ekonomi Gazetecileri Derneği amaciyla yaptığı araştırma neticelerini açıkladı. bunun için göre; Ağustos ayında, mühim tek yatırım aracı olarak görülen altın, ay süresince çoklukla yükselişte olduğu görüldü. bunun için karşılık nihayet vakitlerde rekor seviyede var olan dolar ise düşüşte tek seyretme izledi. Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı ekonomi gündeminde; ekonominin mühim başlıklarından dolar kuru toplamda 129 bin 98 haberle evvel sırada yer alırken, 25 bin 305 haberle altın ise onuncu sırada yer aldı.

Tüm zamanların maksimum ihracatına ulaşıldı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2017’nin Ağustos ayına ait dışsatım verilerini açıkladı. bilgilere göre Ağustos ayında dışsatım tek evvelki sene aynı ayına oranla yüzde 11,9 çogalarak 12 milyar 439 milyon dolar olduğu kaydedildi. en çok ihracatı oto sektörü gerçekleştirirken, en çok dışsatım gerçekleştirilen memleket ise Almanya oldu. İhracatla alakalı değerlendirmede bulunan ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bütün zamanların maksimum ağustos ayı ihracatına ulaşıldığını bildirdi. Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “geçici dış ticaret verileri”ni değerlendirerek, ağustos ayında ihracatın artış ivmesini savunduğunu vurguladı. MTM’nin Ağustos ayı raporuna göre dışsatım toplamda 63 bin 243 haberle listenin 2. esnasında yer aldı.

Türkiye ekonomide ‘büyümeyi başardı’
Başbakan Binali Yıldırım Vietnam’a yaptığı ziyaretin derhal peşinden ekonomiyle alakalı mühim açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Türkiye’nin Çevrenindeki siyasi ve ahenk gösteren ücret sıkıntılara, dahil savaşlara, 2016’da yaşadığı hain vuruş girişimine karşın hayat ortalamasının üzerinde büyümeyi başardığına dikkati çekti. Türkiye’nin bu sene evvel çeyreğinde yüzde 5 büyüme oranını yakaladığını anımsattı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklama ettiği bilgilere göre, ülkemiz ekonomisi sene 2. çeyreğinde ise yüzde 5,1 büyüdü. Piyasada, ağırlıklı beklenti ise yüzde 5,3 olduğu belirtildi. Yüzde 5 var olan evvel çeyrek büyüme oranı ise yüzde 5,2 olarak revize edildi. Büyüme haberleri medyada toplamda 37 bin 642 habere mevzu oldu.

Ekonomide güven endeksi zirvede
Ağustos ayı ahenk gösteren ücret güven endeksi açıklandı. bunun için göre, ahenk gösteren ücret güven endeksi, Ağustosta Temmuza göre yüzde 2,5 artışla 103,4 değerinden 106’ya çıktı. ahenk gösteren ücret güven endeksindeki yükselişi reel kesim, hizmet sektörü, perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan sağlandığı belirtildi. böylelikle Büyümeyle alakalı en acele ikaz veren ahenk gösteren ücret güven endeksi Ağustosta, Temmuz 2012’den bu yana maksimum var olan 106 değerini aldı. MTM’nin raporuna göre, güven endeksi medyada toplamda iki bin 459 haberde yer aldı.

Enflasyonda hareketlilik yaşandı
Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek enflasyonla alakalı yaptığı açıklamalarda hatri sayilir büyüklükte çabayla enflasyonun tek haneye indiğini ama vuruş girişimi sonrasında nihayet tek senedir yaşanan kur şoku ve besin fiyatlarındaki kısmi artış hasebiyle enflasyonun belli tek süre olarak çift haneye çıktığını söyledi. Şimşek hedeflerinin çift hanede var olan enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirtti. Enflasyon medyada toplamda 32 bin 967 haberde yansıma buldu.
 

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *