Eğitim

Meslek Yüksekokulu öğrencilerine çift diploma müjdesi

Yükseköğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, çift anadal, taraf dal ile kurumlar arası kredi transferi yapılması esaslarına ait yönetmelikte farklık 9 Haziran 2017 tarihindeki resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre üniversitelerin akademik birimlerinin belirleyeceği koşullar doğrultusunda ön lisans öğrencileri de 2. bir ön lisans diploma programında çift anadal yapabilecek. Aynı yönetmelikle, lisans öğrencilerinin de ön lisans programlarında çift anadal yapabilmelerinin önü açılmış oldu. Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Altuntaş, “Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yıllardır bunun gibi bir taleplerinin olduğunu belirterek, talebelerin becerilerine göre 2. bir diploma programı okumak istediklerini ve bu konuyla alakali çok sefer Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunduklarını biliyoruz, bu isteğin dikkate alınarak ön lisans öğrencilerine 2. bir diploma ele geçirme hakkının sunulması, eğitim kalitesini artırarak dahada etkin ve randımanlı bir eğitim ortamının oluşmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
Mezunların istihdam olanaklarına da değinen Altuntaş, bu yepyeni düzenleme ile talebe niteliğinde meydana çıkacak iyileşmelerin mezunların sürdürülebilir tek şekilde istihdam edilebilmelerini müspet etkileyeceği istikametinde açıklamalarda bulundu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *