Kültür - Sanat

Psikiyatri hastaları ressamları aratmıyor

Bursa Devlet Hastanesi psikiyatri servisinde rehabilitasyon gören hastalar, bir yıl süresince boş vakitlerinde birçok zanaat dalında yapıtlar yaptı. Resimle uğraşan hastaların yaptığı yapıtlar Nilüfer kazasinda bulunan hususi bir alışveriş merkezinde görücüye çıkarken serginin açılışına Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Rüstem Aşkın, yöneticiler, hastalar, hemşireler, hekimler ve öğretmenler katıldı.
Hastanede yatarak rehabilitasyon gören, doğan ve batan güneş resimleri çizmeyi fazla sevdiğini ifade eden Nahit Mutlu ise hastaneden memnuniyeti dile getirdi.

Hastanemizin koşulları fazla güzel, bana göre beş yıldızlı otel benzeri geliyor diyen Mutlu, “Üç yıl evvelki yattığımla şimdiki fazla farklı. dört kişilik odada kalırken şimdi iki kişilik odalarda kalıyoruz. Çok iyi koşullarda kalıyoruz. Gece gündüz hizmet alıyoruz. Bursa Devlet Hastanesinden fazla memnun” olduğunu söyledi.
Projeye öncülük eden Psikiyatri Uzmanı Dr.Şener Mercan, “Burada amacımız serviste yatarken rehabilitasyon hastalarımızın öğretmenleriyle beraber uygulamakta olduğu resim çalışmalarını vatandaşla buluşturmak. Ruhsal hastalığı olanlar hakkındaki yasamsal damgalanmayı azaltarak, hastalarımızı toplumsal hayatta dahada verimli olmasını sağlamak ve onları kazanmak” olduğunu söyledi.
Mercan, ” Resim çalışmalarının hastalarımıza fazla olumlu tesirleri olduğunu görüyoruz. Bu çalışmalardan ardindan özgüvenleri arttığı amaciyla kendilerini dahada iyi hissediyorlar. Hem de serviste dahada iyi zaman geçiriyorlar. Böylece sıkılmamış oluyorlar. Tedavileri açısından rehabilitasyon açısından yarar gördükleri metodu ileride ayni ritimde devam etmek istiyoruz. Elimizden geldiğince bu imkanları sağlamak istiyoruz” dedi.
Bursa Devlet Hastanesinin psikiyatri kliniği baştan sona yenilendiği benzeri bu yenilenmeyle birlikte hasta memnuniyetinin de gerçekten arttığını söyleyen Prof.Dr. Rüstem Aşkın ise şunları kaydetti: “Bir hastamızın burası bes yıldızlı otel benzeri demesi beni ayrıca mutluluk dolu etti. Yalnızca fiziki mekanın yenilenmesi değil hastalara bakım ve rehabilitasyon hizmetleri de yenilendi. Bu sergi kursun tek ürünü. Hastalarımızın hemide meşguliyeti açısından vakit geçirmesi, hemide üretici tek şeyler yapmaları, hemide el becerileri, ayni zamanda da konsantrasyonları gelişmesi açısından fazla kıymetli tek rehabilitasyon faaliyeti. Öğretmenlerimiz de başlarında, bu yönüyle fazla kıymetli tek sergi. Her vakit destek olduk oluyoruz. Hastalarının öz güveninin artması da tekrar kayda kıymet bir şey. Zira özgüven mutluluktur”

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *