Siyaset

Sözcü Kalın: Referandum kararından derhal vazgeçin

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzen ettiği medya toplantısında, şimal Irak’ta süre gelen bağımsızlık referandumu sürecine ait konuşan İbrahim Kalın, “Kuzey Irak Kürt Yönetiminin bu yanlış karardan tek vakit evvel dönmesini bekliyoruz. Bu karar karşı karşıya olduğu problemleri çözmeyecek, dahada da karmaşık vaziyete getirecektir, onları dahada hatri sayilir büyüklükte yalnızlığa itecektir. Şu anne civarindan bu bağımsızlık referandumuna İsrail dışında destek veren tek bir memleket dahi yok. Irak Parlamentosunun aldığı karar da bu çerçevede. Anayasaya ters olduğu önem istek ediyor. Biz şimal Irak ile hep iyi ilişkiler içinde olduk. Irak kürtleri ile bu ilişkileri aynı şekilde ayni ritimde devam ettirmek niyetinde ve arzusundayız. Ama bunu gölgeleyecek, bunu baltalayacak adımlardan da şimal Irak Yönetiminin art durması gerekiyor. Onların da bu sürece katkı sağlaması gerekiyor” diye konuştu.
Kerkük’ün bu referandum kapsamına dahil edilmesinin ülkemiz amaciyla hassaslik istek eden konuların başında geldiğinin altını çizen Kalın, “Kerkük Kürt bölgesine dahil değil. bunun benzeri tek defakto vaziyeti oluşturulmaya çalışılması da onay edilemez. Kerkük’ün tarihi, kültürel kimliğini gölgeleyecek, demografik yapısını değiştirecek her tür adıma karşı olduğumuzu ve Suskun kalmayacağımızı dile getirmek isterim. Oradaki Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimiz barış ve huzur içinde yaşamak amaciyla el birliği ile devinim etmek durumundadır. Şu veyahut bu neden ile, şu siyasi partinin veyahut valinin kişisel tasarruflarıyla orada tek karmasa ortamının oluşturulmasına da tabiki göz yummayız” şeklinde konuştu.
Kerkük Valisinin Irak Meclisi tarafından görevinden azledilmesini de değerlendiren kalın, “Irak Meclisi, Kerkük Valisi’nin görevden azledildiğini bildirdi. Bu Irak Parlamentosunun aldığı tek karardır. Kerkük Valisi’nin neden şu anne civarindan izlediği politikalara baktığımız vakit neden PKK’nın oradaki mevcudiyeti ile alakalı tavrı ile alakalı gerekse Türkmenler ve referandum konusundaki tavrına baktığımız vakit kendisinin de bu neticenin oluşmasında direk müsebbibi olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri, Irak’ın toprak bütünlüğü içinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne baz alinarak adımların atılması olacaktır” ifadelerini kullandı.

Derya Yetim

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *