Kültür - Sanat

Tarihi Zeynel Bey Türbesi taşınıyor

Hasankeyf ilçesindeki 650 senelik Zeynel Bey Türbesinin taşınması amaciyla Türk ve Hollanda’lı mühendislerin iki yıldan beri yaptığı çalışmalar sona gelindi. Türbe iki kilometre uzaktaki yepyeni Hasankeyf Kültür parkına taşınmaya başlandı. 192 tekerlekli platforma yüklenen türbe, saat 07.00 itibari ile yolculuğuna çıktı. Vatandaşlar gsm telefonları ile taşınma hatıranı kaydetti.

Hollanda ve Türk firması tarafından hazırlanan projeyle gerçekleştirilen 1100 tonluk Zeyney Bey Türbesi’nin taşıma işlemi Türkiye’de ilk defa kullanılan tek yöntemle gerçekleştiriliyor.

Hasankeyf kaza kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, “2015 yılından beri meydana koyulan projeye şahitlik etmek hemide bizler ayni zamanda da ülkemiz açısından fazla önemli burada Zeynel Bey Türbesinin taşınma işi uzunca gayretler neticeninde en iyi şekilde başladı. Devletimiz burada hemide baraj yaparken ve baraj kapsamında da tarihe ve kültüre ne civarindan önem verdiğini de gösteriyor. Türbe taşıma işlemi başladı. Yeni Hasankeyf adina konumlandırılacak ve taşınacak bütünsel ve parçalı taşınacak 8 yapıt daha var çalışmaları tamamlayıp onları da allahın izniyle yeni Hasankeyf’e, Ülkeye ve Batman’a kazandıracağız” dedi.

Mehmet Şükrü Yıldırım -Osman Arslan
 

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *