Gündem Haberleri

TBF Üst Yöneticisi Ömer Onan: Artık devir değişti

Basketbol Federasyonu’nda 2016 senesi kasım ayında yapılan ve Türk basketbolunun efsane isimlerinden Hidayet Türkoğlu’nun başkanlık koltuğuna oturmasıyla noktalanan seçim, O’nun amaciyla de basketbol yaşantısında yepyeni bir sayfa açıyordu… 

Gazete Habertürk’ten Gökhan Türe’nin haberine göre, faal basketbol kariyerini noktaladıktan ardindan takım menajeri olarak işin “idari” pozisyonuna kayan Ömer Onan, Hidayet Türkoğlu ile beraber Türk basketbolunda çıtayı dahada yukarılara taşımak amaciyla kolları sıvadı. Onan’a, tekrar 12 Dev Adam’ın efsane kadrolarının “demirbaşları” Kerem Tunçeri, Hüseyin Beşok ve Haluk Yıldırım da eşlik ediyor… Kısacası, sahadan idareciliğe tasima olan bu harika takım, TBF’de de tarihe geçecek adımları ağır ağır atıyorlar… TBF’nin Üst Yöneticisi (CEO) konumundaki Ömer Onan, Türk basketboluna yepyeni bir nefes getirmek amaciyla yola çıktıklarını yinelerken, değişim rüzgarının detaylarını Habertürk’e anlattı:

‘DEĞERİ KORUMALIYIZ’
“Eskiden bazı takımlara hüküm verilemiyordu, veremiyorlardı. Yönergelerde yazanları adina getirmeye çalışıyoruz. Kimsenin üzülmesini istemeyiz. Ama ligin değerini korumalıyız. Şunu kayıralım, bunu görmeyelim diyerek tek yere varamayız. Herkese eşit davranmaya çalışıyoruz.”

‘KAOS ORTAMINA GİRMEYİZ’
“Basketbolun değerini ve tesisleri artırıcı her sekilde desteğe varız. Ama sahada kimin şampiyon olduğu bizi ilgilendiriyor. Türkiye Kupası’nı Banvit kazandı. Yakın Doğu şampiyon oldu. Euroleague şampiyonu F.Bahçe ligde de şampiyon oldu. Kaos ortamına girmeyeceğiz. Takımlarımızın başarıları bizi gururlandırır.”

‘KULÜP YAPILARI PROFESYONEL OLMALI’
“Kulüplere pazarlama ve medya direktörlüğü birimlerinin olması gerektiğini söyledik. Her çesitli geliri federasyondan beklemeye alışmış kulüplerimiz. Kendi gelirlerini arttırmaları amaciyla gerekli ne yapılması gerekiyorsa bu konuyla alakali destek vereceğiz. Doğru yolda ilerlemeleri amaciyla elimizden gelen desteği vereceğiz.”

‘BURADA KULÜPÇÜLÜK OLMAZ’
“Kimsenin eski statüsünü taşıma benzeri bir derdi yok. Ben Fenerbahçe’de kaptanlık yaptım. Haluk Yıldırım da Beşiktaş’ın kaptanlığını yaptı. Kerem Tunçeri, Galatasaray’da simgeleşti. Hüseyin Beşok, Efes’te kendini kanıtladı. Burada asla kulüpçülük olmaz, olamaz.”

‘BUGÜN BİZ, YARIN BAŞKASI’
“Başkanımız Hidayet Türkoğlu’nun da dediği benzeri bu tek bayrak yarışı. Bugün biz yaparız, yarın gelecek başkası yapar. Ama asıl var olan basketbolu Türkiye’ye yaymak. İkinci atılması şart olan adım ise tesisleşme ile ilgili. Başkanımız Hidayet Türkoğlu tek proje üstünde çalışıyor ve allahın izniyle yakın vakitte sonlandıracak. Kulüplerimizin, ulusal takımlarımızın, altyapı takımlarımızın çalışmalarını bizim gözümüzün önünde yapacağı tek ortam oluşturmak.”

KESİNTİ OLMAYACAK
“Takımlarımızın genellikle rahatsızlık duyduğu şeyler vardı. Bunlardan en belirgini, kulüplerden yapılan kesintilerdi. Oyuncular ve alana çıkan teknik ekibin kontrat bedellerinden yapılan %2’lik kesintiyi ortadan kaldırdık. Kulüplerin kasasından TBF’nin kasasına giren bu yüzde 2’lik bedel artık alınmayacak. Katılım bedellerini de hemide arttırdık ayni zamanda da eşitledik. 75’ten 225’e çıkardık. Ama bunu da bütçe içerisinde nasıl yapacağımızı netleştireceğiz.”

‘KÜFRE ANONSU KALDIRIYORUZ’
“Kulüplerle oturup konuştuğumuzda onların da hoşnut olmadıkları, değişmesini talep ettikleri şeyler var yönergelerde. Eskiyen yönergeler ve tek de ucu açık yönergeler var. Yönetim heyeti olarak kulüplerle oturup konuştuk. Bunların başında küfre anons geliyor. Bir takım salonda birden çok saniyelik küfüre anons oluyor, bazısında mücadelenin atmosferinde orta hakem duymayabiliyor, anons yapılmıyor. Bu küfürdü, o değildi benzeri kavram kargaşaları doğuyor. Bu yüzden bu yükü hakemin üzerinden alıyoruz. Bundan bunun gibi top gözlemcide olacak. Gözlemcinin vereceği rapora göre küfreden seyircilere daha fazla para cezası olmak üzere, olayın boyutuna ve yine edişine göre çogalarak saha kapamaya gidecek şekilde editlemek istiyoruz.”

  • Ömer Onan
  • TBF

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *