Eğitim

TEOG YEP sonuçları açıklandı / TEOG YEP sonuçları sorgula

Milli eğitim Bakanlığınca (MEB), 2016-2017 eğitim ve öğretim senesi 8’inci derslik öğrencilerinin lise tercihleri amaciyla kullanılacak yerleştirmeye temel puanlar (YEP) az evvel erişime açıldı. “2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”na göre YEP’in açıklanmasının hemen peşinden 14-24 Temmuz arasında liselere tercihler alınacak. Tercihte yer alan tüm talebelerin liselere yerleştirme işlemleri, YEP üstünlüğü, seçenek önceliği, mektep kontenjanı asalına göre yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan izaha göre 176 talebe 500 nokta aldı.Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim ve öğretim senesi 8. derslik öğrencilerinin ortaöğretim müesseselerine yerleştirmeye temel puanlarının (YEP) belirlendiğini duyurdu. Öğrenciler; 6, 7 ve 8. derslik yıl sonu muvaffakiyet puanlarını, yerleştirmeye temel puanları ile şehir ve Türkiye geneli yüzdelik dilimlerini Bakanlığın www.meb.gov.tr web adresinden öğrenebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu bilgilere yer verildi:

“Toplam bir milyon 192 bin 858 öğrencinin yerleştirmeye temel puanı (YEP) hesaplanmış ve neticelere göre 176 talebe 500 nokta almıştır. Öğrenciler seçenek ve yerleştirme işlemleri amaciyla illerde oluşturulan seçenek ve yerleştirme kılavuzluk komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Okullarda talebe ve velilere seçenek ve yerleştirme işlemlerinde kılavuzluk yapmak maksadıyla 81 ilimizde toplaminda 26 bin 846 öğretmen görevlendirilmiştir. Öğrenciler 14-24 Temmuz tarihlerinde 25 okula civarindan tercih yaparak ortaokul müdürlüklerince seçenek işlemlerini onaylatacaklar. Tercih işlemi mektep müdürlüklerine onaylatıldıktan ardindan işlem tamamlanmış olacaktır. Öğrenciler, seçenek değişikliklerini mektep müdürlüklerinde onaylatma işleminden evvel yapmaları gerekmektedir.

Ortaöğretime yerleştirmeye temel puanla talebe alan okulların evvelce belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye temel puan ve nokta üstünlüğüne dayalı olarak talebelerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirmeyle gerçekleştirilmektedir. Ortaöğretime yerleştirmeye temel puanların eşit olması halinde, AOSP, eşitliğin ayni ritimde devam etmesi seklinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin ayni ritimde devam etmesi seklinde tercih önceliği, tekrar eşitliğin ayni ritimde devam etmesi seklinde okula özürsüz devamsızlık yapılan zaman sayısının azlığı, bunların da eşit olması seklinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça minik olanların önceliği dikkate alınmaktadır. 11 Ağustos tarihinde de yerleştirme neticeleri ve boş olan kontenjanlar açıklanacaktır. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye temel nakil işlemleri gerçekleştirilecektir.”

TEOG YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş yapabilmek amaciyla e-Okul’un resmi sitesine giriş yapmış olmanız gerekmekte. Site adresi e-okul.meb.gov.tr’dir. Güvenlik resmi ile birlikte verilen tek kodu girmeniz gerekmektedir. Ancak bu resmi ve yazanları anlamakta ya da görmekte zorluk çekebilecek öğrenciler amaciyla güvenlik kodu yenile butonu da bulunmaktadır. Ayrı olarak başka doğrulama işlemleri sorularıyla da karşılaşabilirsiniz. Giriş yaptıktan ardindan sitenin sizden istediği dört haneli güvenlik kodunu girip giriş butonuna bastıktan ardindan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne girmiş olacaksınız.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *