Kültür - Sanat

Topladığı antikalardan kişisel müze oluşturdu

Tarih kokan antika eşyaları biriktirerek kendisine hususi tek müze oluşturan Selahattin Bozdemir (31), hususi müzesinde 300 senelik kazanlardan, ne vakit üretildiği bilinmeyen Daha önceki ev eşyalarına civarindan Bir hayli antikayı tek araya getirmiş.

Genç antikacı çocukluğundan bu yana başlayan Daha önceki eşya alakasını müze oluşturma noktasına taşıyarak, etrafındakilerin de takdirini kazanmış. Selçuk Üniversitesi mahalli Yönetimler ve Mersin Üniversitesi halk idaresi bölümlerinden mezun olduktan ardindan tek vakit hususi sektörde çalıştığını belirten Bozdemir, antika eşyalara karşı çocukluğundan beri süre gelen hususi tek ilgisinin olduğunu söyledi.

“Müzemi genişleteceğim”

Kişisel müzesinde oldukça hususi parçaların bulunduğunu belirten Bozdoğan, “Mağazanın tek bölümünü antika eşyalardan oluşan minik tek müzeye dönüştürdüm. Mağazada Ermeniler döneminde kullanılan yarım asırlık kazan, Ermeni zanaatkarların elinden çıkmış gümüş alaşımlı bakır tabaklar, İngiliz yapımı lambalar, sınırlı sayıda imalatı var olan taş plaklar, radyolar, Daha önceki döneme ait paralar, ibrikler, çanak çömlekler, halı, antika çeyiz sandıkları, antika el yapımı mobilyalar benzeri Bir hayli ürünü sergiliyorum. Bir takım ev eşyalarının ne vakit üretildiğine değin tarih dahi yok. Etraftaki yurttaslar da müze oluşturma fikrini yasama geçirmemi destekledi. Daha önceki eşyaları buldukça müzemi dahada da genişleteceğim” dedi.

“Müze, mağazama insanların dahada çok gelmesini sağlıyor”

Oluşturduğu müze sayesinde 2. el mağazasına dahada çok alıcı geldiğini belirten Bozdemir, “Şahsıma ait oluşturduğum minik müze, mağazama insanların dahada çok gelmesini sağlıyor. Antikalarım mağazamın en mühim gösterisli bölümüne hayat veriyor. Müze diyorum çünkü bu şahsıma ait hususi tek müzedir. Ayrı olarak bana göre sanatsal ve tarihi eserlerin korunduğu istikbal kuşaklara aktarıldığı ve onların da bu tarihi yaşamasını sağlayan her alan tek müzedir. her biri gelip bu ürünleri gözlemleyebilir, inceleyebilir” diye konuştu.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *