Ekonomi

Tüketici güven endeksi Kasım’da yüzde 3,2 azaldı

Türkiye İstatistik müessesesi (TÜİK), 2017 senesi Kasım ayı Tüketici güven Endeksi verilerini açıkladı. bunun için göre; ülkemiz İstatistik müessesesi ve ülkemiz Cumhuriyet ortada Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım ayında tek evvelki aya göre yüzde 3,2 oranında azaldı; Ekim ayında 67,3 var olan endeks Kasım ayında 65,2 oldu.

Hanenin Parasal durum arayışı 84,6 oldu

Hanenin Parasal durum arayışı endeksi tek evvelki aya göre yüzde 2,8 oranında azalarak Kasım ayında 84,6 oldu. Bu azalış, istikbal 12 aylık dönemde hanenin Parasal vaziyetinin dahada perişan olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Genel ahenk gösteren ücret durum arayışı endeksi 87,1 oldu

Genel ahenk gösteren ücret durum arayışı endeksi Ekim ayında 90,4 iken, Kasım ayında yüzde 3,7 oranında azalarak 87,1 değerine düştü. Bu azalış, istikbal 12 aylık dönemde genel ahenk gösteren ücret Vaziyetin dahada perişan olacağı istikametinde arayışı var olan alicilarin tek evvelki aya göre artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı arayışı endeksi 70,9 oldu

İşsiz sayısı arayışı endeksi Ekim ayında 70,88 iken, Kasım ayında yüzde 0,1 oranında çogalarak 70,95 oldu. Bu artış, istikbal 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme olasiligi endeksi 18 oldu

Tasarruf etme olasiligi endeksi yüzde 14,4 oranında azaldı. Ekim ayında 21 var olan endeks, Kasım ayında 18 değerine düştü. Bu düşüş, istikbal 12 aylık dönemde tasarruf etme olasiligi olmadığını düşünen alicilarin tek evvelki aya göre artmasından kaynaklandı.

Paylaş :

Yorum Yolla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *